Rocznica misji św. Ottona z Bambergu w Lubinie

lubin1W tym roku wypada 890. rocznica pierwszej misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Podczas badań archeologicznych prowadzonych na stanowisku w Lubinie w latach 2008-2011 ekipa pod kierownictwem prof. Mariana Rębkowskiego zlokalizowała założoną przez Ottona świątynię. Dlatego w tym właśnie miejscu w czerwcu odbędą się rocznicowe uroczystości.

Wezmą w nich udział przedstawiciele lokalnego samorządu, hierarchowie Kościoła i naukowcy. Ci ostatni zaprezentują na konferencji wyniki swoich prac. Przygotowana zostanie również podsumowująca odkrycia publikacja książkowa. Wydobyte z lokalnego cmentarzyska ludzkie szczątki zostaną w uroczysty sposób ponownie pochowane.

Grodzisko w Lubinie funkcjonowało pomiędzy X a XII wiekiem. Żywot św. Ottona z Bambergu autorstwa Herborda informuje o wzniesieniu w tym miejscu w roku 1124 jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Dzięki późniejszym źródłom wiemy, że otrzymał on wezwanie św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Prof. Marian Rębkowski wraz z dr Andrzejem Janowskim z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie a także grupą studentów archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego natrafili w 2009 r. na fragmenty kamiennych fundamentów, części ściany i prezbiterium stanowiące według wszelkiego prawdopodobieństwa pozostałości tego kościoła.

Później prof. Rębkowski prowadził również badania elektromagnetyczne mające na celu lokalizację drugiego kościoła (pod wezwaniem św. Michała) w mieście Wolin. Przyniosły one obiecujące efekty, ale ta lokalizacja na razie nie została jeszcze potwierdzona.

lubin2

Widok z grodziska w Lubinie na Zatokę Szczecińską i Wielki Krzek

Prace archeologiczne w Lubinie doprowadziły również do odkrycia fundamentów późnośredniowiecznego obiektu kamienno-ceglanego pełniącego zapewne funkcje baszty o charakterze mieszkalnym. Natrafiono również na najstarszy w tym rejonie cmentarz chrześcijański z XII-XIII wieku. Instytut Archeologii i Etnologii PAN zalicza te odkrycia do jednych z najważniejszych w ostatnich latach.

Gród w Lubinie był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego okolicą. Został zdobyty i zniszczony przez duńskiego króla Waldemara I najprawdopodobniej w 1173 r., o czym donosił kronikarz Saxo Gramatyk.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Opublikowano 4 stycznia 2014 o 11:59 | Link

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*