Odnowione płockie dokumenty na owczej skórze spisane

plockiDokumenty ze zbiorów Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku spisane na pergaminie z owczej skóry zostały odnowione przez specjalistów. Można je oglądać na wystawie „Historia Płocka w pergaminie zapisana”.

Wszystkie rękopisy związane są z Płockiem i stanowią unikalne świadectwa historii miasta.

To siedem zabytkowych dokumentów wybranych z bogatego księgozbioru seminarium. Są wśród nich: dokument wystawiony przez biskupa mazowieckiego Gietkę odnośnie kościoła Najświętszej Maryi Panny (prawdopodobnie z 1220 r.); dokument Kapituły Katedralnej w Płocku z 1250 r., w którym po raz pierwszy pojawia się nazwa podpłockiej Imielnicy z kościołem św. Jakuba; dokument znoszący ekskomunikę przez biskupa płockiego Jakuba w 1418 r., nałożoną z powodu niepłacenia przez mieszczan dziesięciny; najstarsza księga czynności biskupich, czyli Acta Episcopalia z połowy XV w.

Zobaczymy również odrestaurowane: dokument księcia mazowieckiego Wacława z 8 maja 1322 r.; dokument arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana z 15 października 1381 r. Najmłodszym zabytkiem jest akt erekcji Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku w 1710 r.

- Odnowione pergaminy zostały w większości wykonane ze skóry owczej, prawdopodobnie w tych stronach – powiedziała dr hab. Weronika Liszewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zajmująca się konserwacją pergaminów. – To zaskakujące, ponieważ tego typu pergaminy popularne były w Wielkiej Brytanii.

Na degradację materiałów, z których wykonano dokumenty miały wpływ zanieczyszczenia, czy też niewłaściwa wcześniejsza konserwacja i przechowywanie. W czasie prac restauracyjnych pergaminów nie wolno wybielać, lub usuwać plam. Trzeba również uważać, by nie usunąć niewidocznych gołym okiem zapisków, ujawniających się dopiero w ultrafiolecie. Głównym celem jest usunięcie zniszczeń i zabezpieczenie przed dalszą degradają.

W bibliotece płockiego Wyższego Seminarium Duchownego znajduje się obecnie 412 zabytkowych pergaminów. Przed wojną zbiory liczyły około 50 tys. woluminów. Wśród nich znajdowało się m.in. 500 średniowiecznych inkunabułów. Hitlerowcy jednak zbiory spalili lub wywieźli.

Pergaminy odnowiono dzięki dofinansowaniu płockiego Urzędu Miasta. Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku czynna będzie do 13 grudnia.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*