Duński skarb z polskimi monetami

zawinieteW ostatnich dniach września duński detektorysta Robert Hemming Poulsen odkrył na wyspie Omø skarb złożony ze srebrnej biżuterii i monet. Ukryto go w ziemi około roku 1000. Składa się z ponad 550 części, w tym kilku egzemplarzy pierwszych duńskich monet (tzw. „monet Haralda Sinozębego”) oraz monet polskich i czeskich.

Poulsen prowadzi amatorskie poszukiwania z detektorem. Zainteresował się polem jednego z rolników, gdy ten opowiedział mu o wcześniejszych przypadkowych znaleziskach. Gdy Poulsen natknął się na kilka sztuk srebra i monet na polnym stoku natychmiast powiadomił Muzeum w Zelandii (Museum Vestsjælland). Dzięki finansowaniu z Duńskiej Agencji Kultury (Kulturstyrelsen) w weekend 24-25 października przeprowadzono dokładniejsze badania na miejscu.

Wydobyto wtedy w sumie ponad 550 zabytków.

- Faktem jest, że znaleziono jeszcze kilka – zdradza Mediewalia.pl Hugo Hvid Sørensen, archeolog z Muzeum w Zelandii. – Kiedy będziemy mieli kompletną listę obiektów, włączając monety, opublikujemy je w duńskiej bazie znalezisk i zabytków. Z radością podzielimy się, jak mamy w zwyczaju, ze społeczeństwem zdjęciami każdej monety i obiektu. Ale niestety będzie to możliwe nie wcześniej niż pod koniec listopada.

Według Sørensena, podobne skarby udaje się znaleźć rzadko, raz na 10-15 lat.

bluetoot

Przykład wczesnej duńskiej monety „Haralda Sinozębego” z lat 975-980 (fot. Tobias Bondesson)

Jak się okazało, liczne obiekty zostały rozorane na powierzchni o średnicy 25-30 metrów. Zapewne pierwotnie były złożone w jakimś pojemniku, który się jednak nie zachował. W pobliżu nie stwierdzono żadnych śladów osadnictwa, co wskazuje na ukrycie skarbu w niezamieszkałej okolicy.

Skarb składa się z ułomków srebra nawet od 0,1-0,2 grama wagi; głównie są to ułomki monet arabskich – dirhamów. Są też tzw. „monety Haralda Sinozębego„, monety z Polski, Czech, Anglii i Niemiec, niektóre pozostają niezidentyfikowane. Trzy numizmaty znajdowały się w dosyć niezwykłym układzie – dwa z nich zawinięto w trzeci.

czeskamoneta

Moneta czeska, prawdopodobnie Bolesława II (fot. Museum Vestsjælland)

Muzeum w Zelandii nie ujawniło jakie polskie monety znaleziono na wyspie Omø. Można się domyślać, że chodzi o najstarsze wybijane u nas numizmaty na polecenie Bolesława Chrobrego. Znawca problemu, prof. S. Suchodolski, zalicza tu typy z imieniem św. Wacława, z imienem cesarzowej Adelajdy oraz z wyobrażeniem strzały w Drzewie Życia. Ich emisję datuje od 995 r.

Biżuteria to małe kawałki bransoletek, pierścionków, nici. Badacze wskazują na najbliższe analogie dla krzyżyka i jednej z zawieszek do skarbu z wyspy Hiddensee koło Rugii z tą różnicą, iż tamto znalezisko było złote. Skarb z Hiddensee datowany jest na drugą połowę X w. i przypisywany rodzinie samego Haralda Sinozębego.

analogiahiddensee

Srebrny krzyżyk, tzw. typ Hiddensee. Wysokość ok. 3 cm (fot. Museum Vestsjælland)

Wiele wikińskich skarbów znajdywanych jest na małych duńskich wyspach (podobnych do Omø) lub wzdłuż wybrzeża.

Muzeum w Zelandii obecnie bada, zabezpiecza i dokumentuje znalezisko. Zabytki zostaną następnie wysłane do Muzeum Narodowego. Być może wrócą na Zelandię na stałą wystawę.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

4 Komentarze

 1. ziom
  Opublikowano 2 listopada 2015 o 23:09 | Link

  Brawo, lubię czytać takie ciekawe wpisy ;)
  Szukam polskiego słowa na gratulacje, ale jakoś nic nie znajduję poza uznaniem, zatem – moje uznanie!
  Pozdrawiam

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 3 listopada 2015 o 10:06 | Link

   Dzięki! Twoja pomoc miała też w tym swój udział.

 2. Opublikowano 3 listopada 2015 o 22:39 | Link

  ta czeska moneta, czy jeszcze komuś symbol na niej kojarzy się ze Skodą? :)

  • gabi
   Opublikowano 8 listopada 2015 o 22:18 | Link

   Mi się kojarzy z rorogiem z monety Bolesława Chrobrego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*