Czym się szczyci IAE PAN w 60-lecie działalności

60latW 60. rocznicę powstania Instytutu Archeologii i Etnologii PAN (dawniej Instytut Historii Kultury Materialnej PAN) otwarto wczoraj uroczyście wystawę uliczną przed jego siedzibą. Będzie można ją oglądać za darmo do 31 sierpnia. Tablice informują m.in. o pracach archeologicznych w Bodzi, Lubinie, czy Radomiu.

Punktualnie o godzinie 12:00 w budynku IAE PAN przy Al. Solidarności 105 dyrektor instytutu prof. dr hab. Andrzej Buko podziękował wszystkim za przybycie, przedstawił najważniejszych gości oraz powiedział kilka słów o jubileuszu. Po nim krótko wypowiedział się o działalności instytutu prezes PAN prof. Michał Kleiber. Następnie głos zabrał dziekan Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN prof. Stanisław Filipowicz.

Historię IAE PAN, a przede wszystkim jego osiągnięcia na polu archeologii, zaprezentował prof. Buko. W tematyce średniowiecznej podkreślił wagę ostatnich odkryć w trzech miejscach: Bodzi koło Włocławka, Lubinie na Wolinie oraz Radomiu.

Wystąpienie prof. dr hab. Andrzeja Buko na wernisażu wystawy. Obok niego prof. Michał Kleiber i prof. Stanisław Filipowicz

Wystąpienie prof. dr hab. Andrzeja Buko na wernisażu wystawy. Obok niego prof. Michał Kleiber i prof. Stanisław Filipowicz

W Bodzi przebadano cmentarzysko zawierające elitarne pochówki z końca X – początku XI w. Zmarli byli bogato wyposażeni w przedmioty nawiązujące do wyrobów ze Skandynawii, Rusi a nawet Europy Zachodniej. Przypuszcza się, że niektórzy pochowani byli członkami drużyny książęcej i kupcami. Bodzi będzie poświęcona szykowana właśnie przez instytut obszerna publikacja książkowa.

W Lubinie w 1124 r. św. Otto z Bambergu miał wznieść jedną z pierwszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu. Badania na grodzisku z tego okresu doprowadziły do odkrycia reliktów drewnianego kościoła i towarzyszącego mu cmentarza z XII-XIII w. Niespodziewanie odsłonięto również w pobliżu pozostałości budynku wieżowego z XIV-XVI w. Podczas wernisażu ujawniono, że istnieją plany stworzenia w tym miejscu atrakcji turystycznej nawiązującej do historii.

Stanowisko archeologiczne w Lubinie

Stanowisko archeologiczne w Lubinie

Wreszcie swego rodzaju fenomenem jest wczesnośredniowieczny zespół osadniczy w Radomiu, który uniknął losu zniszczenia przez nowoczesną miejską zabudowę. Dzięki temu szczęśliwemu trafowi zdołano odtworzyć wygląd grodu i jego zabudowy. Działał on od X do końca XIV w. Wśród wielu znalezisk jako najcenniejsze wskazuje się rusko-bizantyński krzyż relikwiarzowy i unikalne monety Władysława Łokietka. Obecnie oprócz ostatnich prac archeologicznych rozkręca się szeroko zakrojony projekt budowy Parku Kulturowego „Stary Radom”.

Postery ze zdjęciami i opisami wszystkich tych stanowisk można oglądać przed budynkiem na Alei Solidarności 105. 10 posterów będzie tam stało do końca wakacji.

Wystawa przed budynkiem IA PAN

Wystawa przed budynkiem IAE PAN

Oprócz wymienionych stanowisk polskich z okresu średniowiecza na wystawie IAE PAN szczyci się również odkryciami z okresów prahistorii i starożytności a nawet z dosyć egzotycznych miejsc, jak Bir Nurayet i Gebel Ramlah.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*