Najciekawsze tematy w roku 2016

1050-lat-PolskiPoznajemy tożsamość Galla Anonima, nieznane osiedla wikingów w Ameryce a genetycy badają geny Skandynawów. Ubiegły rok minął też pod znakiem obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Czy jednak obchody tej rocznicy były zgodne z naszą wiedzą historyczną?

Zasadność rocznicy i pomijane skutki chrztu opisane w serii artykułów spotkały się z największym zainteresowaniem czytelników Mediewalia.pl w 2016 roku. A co ponadto? Sprawdź jakie najświeższe odkrycia i wydarzenia związane ze średniowieczem odbiły się szerokim echem.

10. Średniowieczne miasto odkryte wśród puszczy
Archeolodzy odkryli i częściowo przebadali Dzwonowo – nie poznany dotąd średniowieczny ośrodek miejski nieopodal Poznania.

9. Lagertha i wojowniczki wikingów
Czy Lagertha istniała naprawdę i co o niej wiadomo? Czy na wikińskie rajdy wyprawiały się również kobiety? To pierwszy z tematów związanych z serialem Wikingowie, który zyskał ogromne zainteresowanie.

8. Szkielet w studni: saga mówiła prawdę
Saga o Sverre opisuje zdobycie zamku Sverresborg w roku 1197. Odkrycie szkieletu na dnie studni w pobliżu ruin zamku dowiodło, że opis oblężenia nie jest fantazją i nadzwyczaj dobrze odpowiada faktom.

7. Badania DNA ujawnią skąd pochodził Rollo
Trwają badania DNA Rollona – pierwszego księcia Normandii. Jak widać serial Wikingowie wciąż rządzi.

6. Znamy drugie osiedle wikingów w Ameryce?
Point Rosee w Kanadzie może być drugim rozpoznanym osiedlem wikingów w Ameryce. Wskazują na to ślady budownictwa darniowego, choć datowanie na razie tego nie potwierdza.

5. Negatywne skutki chrztu Polski
Zbliżamy się do topowego tematu rocznicy chrztu Polski. Chrzest miał swoje negatywne następstwa, które zwykle są pomijane milczeniem, za to skutki pozytywne bywają przedstawiane z przesadnym optymizmem.

4. Ile pogańskich świątyń odkryto dotąd w Polsce?
Znamy takich świątyń przynajmniej 6 a ostatnią odkryto w Gniewie. Poza tym odkryto przynajmniej kilka hal kultowych oraz budynków cmentarnych.

3. Wyjątkowy skarb monet na Podlasiu
Podlasie nie obfituje we wczesnośredniowieczne skarby, więc to odkrycie jest wyjątkowe. Do tego zawiera niezwykle rzadką monetę hybrydową.

2. Nowa metoda ujawnia tożsamość Galla Anonima
Kim był tzw. Gall Anonim, autor najstarszej polskiej kroniki? To Wenecjanin, zwany również Mnichem z Lido. Tożsamość potwierdziło zastosowanie nowej metody badawczej.

1. Nie obchodzimy 1050. rocznicy chrztu Polski
Chrzest przyjął tylko Mieszko I a nie całe państwo polskie. Na dodatek wcale nie jest pewne, że stało się to w roku 966.

A co najczęściej czytano rok wcześniej? Sprawdź – Najpopularniejsze artykuły 2015 roku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*