Hity roku 2013 na portalu Mediewalia.pl

mediewWchodząc w nowy rok 2014 warto dokonać pewnych podsumowań działalności portalu Mediewalia.pl. Dają one świadectwo nie tylko o tym co robili Czytelnicy na stronie, ale również jakie wydarzenia związane ze średniowieczem przykuwały uwagę internautów. Także jacy naukowcy i autorzy wzbudzili najwięcej ekscytacji. Okazuje się, że ostatnie półrocze należało do Al-Masudiego, Przemysława Urbańczyka, Jomswikingów i datacji słowiańskich kultur.

Pierwszy artykuł na Mediewalia.pl ukazał się 27 maja, ale tak naprawdę serwis wystartował dopiero 17 czerwca. Wszystkie analizy dotyczą więc aktywności na portalu od około połowy czerwca do końca roku.

Najpopularniejszym artykułem bezapelacyjnie był Al-Masudi o pogańskich świątyniach Słowian prezentujący pierwsze tłumaczenie na język polski pewnego fragmentu tego arabskiego tekstu. Zarazem wrzesień, czyli miesiąc w którym artykuł się ukazał, był rekordowy pod względem odwiedzin portalu. W drugiej kolejności zainteresowanie lokowało się wokół walki archeologa Przemysława Urbańczyka o prawo do stawiania przez niego nowych hipotez o początkach państwa polskiego, a więc artykuł Archeolodzy contra historycy – wojna pozycyjna. Niewiele ustępowały miejsca artykuły Udział Jomswikingów w powstaniu Polski, Nowe datowania zmieniają obraz ekspansji słowiańskiej kultury oraz Winlandia nie leżała w Ameryce. Na dalszej pozycji znaleźli się Słowianie – zdobywcy Skandynawii, czyli zarazem jest to najpopularniejsza recenzja książki, jaka ukazała się na tym portalu.

Jak zmieniało się to w poszczególnych miesiącach? W czerwcu najbardziej uwagę przykuwał Urbańczyk, w lipcu Winlandia, w sierpniu Hugon Despenser, we wrześniu Al-Masudi, w październiku i listopadzie kultura archeologiczna Słowian a w grudniu recenzja książki Zdzisława Skroka.

Można sobie zadać również pytanie w jaki sposób Czytelnicy najczęściej trafiali na Mediewalia.pl. Przede wszystkim zaglądali tu po wpisaniu w wyszukiwarkę fraz „mieszko pierwszy tajemniczy recenzja„, „wiking na władysławowo” i „marsz na grunwald 2013„. Świadczy to o sukcesie jaki odniósł dział Nadchodzące wydarzenia na bocznym pasku strony, który informuje o takich imprezach jak te z dwóch ostatnich fraz.

Wreszcie do sukcesu portalu przyczyniły się odesłania z wykop.pl. Dopiero na drugim miejscu są bezpośrednie wejścia na stronę. W dalszej kolejności Czytelnicy trafiali tutaj poprzez Google, Facebook i forum historycy.org.

Wiadomo już które osoby i publikacje zdobyły uznanie albo przynajmniej przykuły uwagę. Trzeba jednak oddać, że najpopularniejsze teksty o Jomswikingach oraz ekspansji Słowian ukazały się dzięki publikacji w minionym roku trzech książek na ten temat przez Ośrodek Badań nad Kulturą Późnego Antyku i Wczesnego Średniowiecza IAiE PAN we Wrocławiu. Niniejszym gratulujemy tej instytucji podjęcia od strony naukowej tematów, które spotykają się z tak szerokim oddźwiękiem społecznym.

Nie możemy się wreszcie nie pochwalić pewnymi sukcesami na polu wychwytywania trendów. Najnowsza książka Przemysława Urbańczyka spotkała się ze sporym odzewem tak w środowisku naukowym jak i popytem w księgarniach a autor objeżdża Polskę promując ją. W Mediewalia.pl ukazała się jej pierwsza internetowa recenzja i jedna z dwóch relacji z najwcześniejszego spotkania z autorem uwzględniające kontrowersje jakie budzi. Już w sierpniu zapowiadaliśmy książki związane z obecnością Skandynawów na ziemiach polskich i ich wkładem w budowę państwa i wtedy relacjonowaliśmy również najnowsze wnioski badaczy, w tym Błażeja Stanisławskiego. Inne media, takie jak Focus Historia czy Newsweek Polska Historia, zajęły się tym dopiero w grudniu. Podobnie uprzedziliśmy PAP – Nauka w Polsce informując o odkryciach archeologicznych w jaskiniach związanych z Władysławem Łokietkiem.

W roku 2014 już czeka szereg nowych pasjonujących tematów do podjęcia. Liczymy, że Czytelnicy jeszcze chętniej będą je śledzić na naszym portalu.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Publicystyka i otagowano jako , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*