Premiera filmu „Krzyż i korona”

MTAyNHg3Njg,23857635_23857616Film popularnonaukowy „Krzyż i korona” w reżyserii Zdzisława Cozaca będzie miał swoją telewizyjną premierę już w tym miesiącu. Przedstawi on losy chrystianizacji naszego kraju w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Jest to piąta część cyklu „Tajemnice początków Polski”. Premiera będzie miała miejsce 16 kwietnia o godz. 21:00 w TVP Historia, a 18 kwietnia o 22:05 w TVP1.

Film, tak samo jak poprzednie części cyklu, stawia sobie za zadanie prezentację najnowszego stanu wiedzy naukowej podaną w barwnej klimatycznej formie. Zaczyna się jeszcze w czasach przedchrześcijańskich a kończy wraz z koronacją Bolesława Chrobrego. Występują w nim znani naukowcy, którzy opowiadają o swoich teoriach na temat chrystianizacji.

Fabularyzowane sceny przedstawiają niszczenie pogańskich posągów, przybycie Dobrawy do Mieszka I, chrzest Mieszka, czy zjazd gnieźnieński. W ich przygotowaniu brała udział Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar” pod wodzą Alberta Kiszkurno oraz kilkudziesięciu innych rekonstruktorów.

Zdzisław Cozac starał się odpowiedzieć na pytania kiedy i dlaczego Mieszko I przyjął chrzest, jak skuteczna była misja chrystianizacyjna i jakie się z nią wiązały zyski i straty.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Filmy i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*