Wyjątkowy skarb monet na Podlasiu

zlotoriaNa Podlasiu dokonano odkrycia, jakie nigdy wcześniej nie miało miejsca w tym regionie. Wydobyty skarb składa się z ponad 200 monet, w tym niezwykle rzadkiego denara Bolesława Chrobrego.

Denar Chrobrego był bity prawdopodobnie w latach 1010-1020. Z jednej strony znajduje się rewers z napisem DUX INCLITUS, z drugiej – też rewers, ale denara Mieszka II. Dotąd znano tylko dwa egzemplarze takiej hybrydy.

Na skarb natrafił przypadkiem mieszkaniec Białegostoku. Znalazł kilka monet nad Narwią koło Złotorii. Zawiadomieni archeolodzy odnaleźli przewrócone do góry dnem, częściowo zniszczone gliniane naczynie. Do tej pory na Podlasiu nie znaleziono nawet pojedynczych monet z tego okresu, nie mówiąc o skarbie.

Najwięcej jest monet niemieckich z czasów Cesarstwa Ottonów. Są również monety angielskie, czeskie, polskie i inne.

- Są monety węgierskie, które są również najpóźniejszym materiałem w skarbie – powiedział dla TVP Białystok Piotr Niziołek, historyk z Muzeum Historycznego w Białymstoku. – Najpóźniejszymi monetami węgierskimi są denary Beli I jako króla, bite między 1060 a 1063 rokiem. Z kolei monetami najwcześniejszymi są denary kolońskie przypisywane Ottonowi I lub Ottonowi II i bite dość szeroko od 936 r.

Odnalezione przy skarbie odważniki świadczą, że właścicielem skarbu mógł być kupiec.

Po opracowaniu i konserwacji monet skarb ze Złotorii będzie mógł oglądać każdy. Otwarcie wystawy w Muzeum Podlaskim planowane jest na połowę czerwca tego roku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*