Wkrótce dowiemy się kiedy wybudowano pierwszy Poznań

ostrow_tumskiArcheolodzy dotarli do najstarszej części wału na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Składa się z dobrze zachowanych bali dębowych. Zostaną one teraz poddane datowaniu dendrochronologicznemu, które powinno pozwolić ustalić moment budowy grodu książęcego z dokładnością co do roku.

Naukowcy otworzyli wkop w piwnicach budynku Psałterii, gdzie znajdują się resztki zachodniego wału najstarszego grodu poznańskiego. Okazuje się, że gród był nieco mniejszy niż dotychczas zakładano.

Przypuszczenia co do chronologii wału ujawnił Gazecie Wyborczej Artur Dębski, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Badacze zejdą jeszcze pół metra wgłąb, by upewnić się, że nic więcej już tam nie ma. Na razie stwierdzono dwie fazy wału. Zapewne są starsze niż fragmenty wału odkryte pod ulicą Ostrów Tumski (na południe od kościoła NMPanny).

Archeolodzy czekają teraz na potwierdzenie, czy słusznie datowali najstarszy gród w Poznaniu na drugą połowę IX wieku. Odpowiedź poznamy w przyszłym roku.

Zobacz również:

Kaplica Dobrawy na 1050. rocznicę Chrztu Polski

Koniec badań cmentarza związanego z Ostrowem Tumskim

Ludność Giecza to nie wojownicy

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

2 Komentarze

 1. gabi
  Opublikowano 11 listopada 2016 o 12:00 | Link

  Wreszcie :)

 2. mosadi
  Opublikowano 12 listopada 2016 o 15:38 | Link

  Hej może jakiś konkurs, obstawiamy rok plus minus dwa lata, do wygrania talon na balon czy coś tam hehe.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*