W Surażu istniało ruskie grodzisko

surazWykopaliska w Surażu prowadzone od połowy lipca przez Dariusza Krasnodębskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk miały na celu potwierdzić istnienie tutaj grodziska. Prace przyniosły sukces. Oczom archeologów ukazał się wał grodu i piec.

- Na głębokości trzech metrów odkryliśmy pozostałości wału z XII wieku – powiedział Kurierowi Porannemu Krasnodębski. – Umocnienia usypali zapewne Rusini, którzy zajęli tutaj ziemie w tym okresie. Wał miał konstrukcję ziemną obłożoną kamieniami polnymi.

Natrafiono również na piec zbudowany z kamieni oblepionych gliną. W tym miejscu musiała się znajdować ziemianka, którą ogrzewał.

Znaleziska uzupełniają przedmioty codziennego użytku. Najwięcej jest glinianych naczyń o zaokrąglonych brzegach, typowych dla Rusi Kijowskiej. Ponadto archeolodzy wydobyli róg turzy ze śladami obróbki, kabłączek skroniowy wykonany z brązu, dwa gliniane przęśliki.

Na miejsce osady obronnej z XII w. przybyli Litwini i w wieku XIV wznieśli warownię. Służyła ona obronie przed atakami ze strony państwa zakonu krzyżackiego. Z okresu litewskiego pochodzą odkryte fragmenty ceramiki i kości zwierzęce.

Suraż był obok Drohiczyna najpotężniejszym grodem w tej części Podlasia. Nigdy nie przeprowadzono w tym miejscu prawdziwych badań archeologicznych. Przypuszczano, że gród należał do Mazowsza albo Rusi.

Materiały z ruskiego grodziska i litewskiego zamku po konserwacji trafią do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*