Średniowieczne miasto odkryte wśród puszczy

puszczaDzięki fotografii lotniczej archeolog Marcin Krzepkowski odkrył trzeci w ostatnich latach średniowieczny ośrodek miejski. To Dzwonowo położone na terenie Puszczy Zielonki na północ od Poznania. Źródła historyczne wspominają o nim od początku XIV w. (zapisując nazwę jako Swanow lub Zwanowo).

Latem tego roku archeolodzy przeprowadzili badania wykopaliskowe na najstarszym miejskim cmentarzu oraz w rejonie rynku miejskiego. Pozyskano tysiące zabytków datowanych od XIV do XVIII w.

Prowadzący badania Krzepkowski współpracował z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.

W czasie prac udało się natrafić na obwałowania ziemne miasta położone na wschód od cmentarza. Natomiast przy dawnym rynku miejskim odkryto resztki średniowiecznej zabudowy. Zachowały się drewniane piwnice.

Jak stwierdzono, jedna z XIV-wiecznych zabudowanych działek mieszczańskich uległa pożarowi, lecz wkrótce została odbudowana. Krzepkowski przypuszcza, że mogą to być ślady po dramatycznych wydarzeniach związanych z wojną domową w Wielkopolsce w latach 80-ych XIV w.

Za jeden z najcenniejszych pozyskanych zabytków uznaje denar Władysława Łokietka z lat 1312-1333. To piąty znany taki egzemplarz. Wśród innych zabytków znajdują się bogato zdobione okucia pasów mieszczańskich i rycerskich, grzebienie, żelazne noże. Wszystko to świadczy o wyrafinowanej kulturze miejskiej.

Archeolodzy wrócą na teren wykopalisk jeszcze w listopadzie, tym razem ograniczając się do zastosowania metod nieinwazyjnych.

Pozostałe dwa odkryte ostatnio miasta to Nieszawa i Szamotuły.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*