Siódmy Trelleborg wśród najważniejszych odkryć roku

kogeMagazyn Archaeology ogłosił 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2014 r. Wśród nich jedynym pochodzącym ze ścisłego średniowiecza jest Borrering (Vallø Borgring) – kolisty gród typu Trelleborg znaleziony koło Køge w Danii (na wschodnim wybrzeżu Zelandii). Odkrycie we wrześniu ogłosili naukowcy prof. Søren Sindbæk z Danmarks Borgcenter i Nanna Holm z Uniwersytetu w Aarhus.

Podczas seminarium 18 grudnia zaprezentowano wynik dwóch pierwszych datowań radiowęglowych. Wskazują one na X w., co pozwala łączyć gród z innymi konstrukcjami tego typu przypisywanymi inicjatywie Haralda Sinozębego.

Próbki drewna do badań pobrano z zewnętrznego pierścienia przy północnym wejściu do fortecy. Archeolodzy oczekują dokładniejszych datowań, które będzie można osiągnąć dzięki metodzie dendrochronologicznej. Na razie Sindbæk potwierdza, że uzyskane dane zgadzają się z chronologią znalezisk pochodzących z tego stanowiska.

Wykopaliska pokazały, że tuż pod bokiem grodu znajdowała się zatoczka ze słodką lub lekko słoną wodą, z której prawdopodobnie prowadził wąski wylot do Zatoki Køge. Według Nanny Holm, zatoczkę wybudowano wyłącznie po to, by podkreślić znaczącą pozycję fortecy.

Borrering to już siódmy znany gród typu Trelleborg. Nazwa pochodzi od miejsca odkrycia pierwszego z nich w 1936 r. w Danii. Pozostałe duńskie grody to Aggersborg, Fyrkat i Nonnebakken. Znany jest również Trelleborg ze Szwecji oraz Borgeby z tego samego kraju.

Ponadto okazało się, że Borrering bardzo przypomina konstrukcje z Fyrkat, Aggersborgu i Trelleborgu – wewnątrz grodu znaleziono pozostałości wykładanych drewnem ulic. Szerokość majdanu – 10,6 m – dokładnie odpowiada szerokości majdanu Fyrkat. Wszystko to sugeruje, że Borrering, tak jak pozostałe wymienione grody, zostało stworzone w ramach tego samego planu za czasów Haralda Sinozębego.

Z tym duńskim władcą, władającym w latach 958-986, wiąże się wiele istotnych innych niedawnych odkryć. Polska rodzina ze Szwecji ma w swoich zbiorach srebrną płytkę najpewniej upamiętniającą śmierć Sinozębego w Wolinie. W 2010 r. na podstawie analizy izotopów strontu stwierdzono, że wojownicy pochowani na cmentarzu przy duńskim Trelleborgu pochodzili m.in. z krajów słowiańskich.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*