Relikty średniowiecznych kościołów na Świętym Krzyżu

W czasie prac archeologicznych pod posadzką bazyliki na Świętym Krzyżu natrafiono na relikty wcześniejszych kościołów, w tym najstarszego – pochodzącego z XII w.

- Tu jest najciekawsza rzecz, według naszej oceny mamy do czynienia z zapadłym sklepieniem romańskiej krypty pamiętającej czasy najstarszej świątyni – powiedział PAP prowadzący badania dr Czesław Hadamik. – Znaleźliśmy tu pojedyncze kości ludzkie, które wymagają badań antropologicznych. Mamy tutaj jak dotąd jedyny grób odkryty in situ w obrębie kościoła.

Jak wykazały studia historyczne prof. Marka Derwicha, pierwsza świątynia na Świętym Krzyżu powstała w XII w. (a nie, jak zanotował Jan Długosz, w 1006 r.). Jej założycielem był zapewne Bolesław Krzywousty.

Pozostałości pierwszego romańskiego kościoła archeolodzy wykryli przy północno-zachodnim narożniku obecnej świątyni. Inną jego część znano już wcześniej, gdyż zachowała się w północnej ścianie bazyliki.

- W jednym z wykopów odkryliśmy poziomy użytkowe prawdopodobnie kościołów gotyckiego i barokowego. Widzimy kamienną posadzkę na wapiennej zaprawie, bardzo starannie wykonaną – mówił dalej Hadamik.

W połowie XV w. świątynię rozbudowano (prezbiterium i kruchta) w stylu gotyckim. Budynek, jak się obecnie okazuje, stał się wtedy zapewne dwa razy dłuższy od poprzedniego. Rozbudowy dokonano po tym, jak na początku XIV w. sprowadzono na Łysiec relikwie Drzewa Krzyża Świętego (z Węgier przez Władysława Łokietka, jak mówi jedna z teorii). Sanktuarium stało się wtedy najważniejszym celem pielgrzymek w Polsce. Pielgrzymowali tutaj Władysław Jagiełło (przed bitwą pod Grunwaldem) i Kazimierz Jagiellończyk.

Kościół barokowy powstał około połowy XVII w. Obecna budowla, czwarta z kolei, pochodzi z wieku XIX.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik, PAP

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*