Rekonesans wokół grodziska Trzcianka

normal_lato2012_002W czerwcu w Trzciance (woj. podlaskie) wykonano zdjęcia lotnicze, by dzięki nim ustalić położenie osady podgrodowej przy wczesnośredniowiecznym grodzisku. Dziś archeolodzy z Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego przeprowadzili rekonesans. Wrócą tu jesienią, by próbować ustalić, gdzie mogła znajdować się osada.

Projekt ten dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków archeologicznych”.

Archeolodzy ocenili, że w Trzciance mogło żyć od 30 do 50 osób, zaś chaty w grodzisku miały maksymalnie wymiary 5 na 5 metrów.

- Tu znajdował się majdan grodziska – mówiła dla isokolka.eu archeolog Urszula Stankiewicz. – Uznaje się, że rzeka, która płynie u jego podnóża była graniczna i oddzielała Jaćwież od ziem zasiedlonych przez Słowian. Prawdopodobnie gdzieś po drugiej stronie było bałtyjskie grodzisko, ale nie udało nam się go odnaleźć. Osada powinna znajdować się tam – wskazała w kierunku Trzcianki. – Nikt przecież nie stawiałby chat na moczarach, a te musiały otaczać gród od południa.

Ostatnie badania archeologiczne w Trzciance przeprowadzono w 2009 r. Płynęły z nich wnioski, że miejsce to zostało napadnięte i spalone. Mogło się to stać podczas wypraw Jarosława Mądrego, kniazia kijowskiego na Mazowsze, ale również gdy wojska Bolesława Chrobrego szły tędy Prusy.

W pobliżu odnaleziono kilka kurhanów ciałopalnych. Jeden z nich znajduje się w Kładziewie. Archeolodzy powrócą jesienią by szukać osady.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

2 Komentarze

 1. Urszula
  Opublikowano 11 grudnia 2013 o 14:33 | Link

  Czytelnikom należy się sprostowanie.
  1/Miejscowość Trzcianka położona jest w gminie Janów, powiecie sokólskim, województwie podlaskim, a nie wielkopolskim.
  2/ Archeologiczne badania wykopaliskowe prowadzono w latach: 2006, 2007 i 2009. W każdym z sezonów wykopaliskowych prace trwały ok. 30 dni. Zainteresowani znajdą więcej informacji w Podlaskich Zeszytach Archeologicznych nr2/2006;4/2008;5/2009, a także na stronie internetowej muzeum podlaskiego w białymstoku

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 11 grudnia 2013 o 17:29 | Link

   Dziękuję za sprostowanie. Wprowadziłem poprawki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*