Arabskie dirhemy dotarły na Syberię

siberiaSyberia nigdy nie była gęsto zasiedlonym przez ludzi regionem. Jakiekolwiek znaleziska archeologiczne są tutaj rzadkością a to co odkryto ostatnio jest jedynym znanym wyjątkiem. Grupa archeologów pod kierownictwem Aleksieja Gordienko znalazła w Kraju Tiumeńskim cztery fragmenty srebrnych dirhemów.

- Stare monety na Syberii Zachodniej odnaleziono dotąd tylko jeden raz i pochodzą z późniejszego okresu, z XIV-XVI wieku – mówił dla Głosu Rosji Gordienko. – Więcej monet nie odnajdywano. A dirhemów w ogóle nie było na Syberii Zachodniej. Nasze odkrycie to najprawdopodobniej skarb jakiegoś plemienia. Zdecydowano się go ukryć, kiedy, jak przypuszczamy, plemię zostało napadnięte przez wrogów. Nasze znalezisko jest unikalne: naukowe wyobrażenia o epoce średniowiecza na Syberii Zachodniej rozszerzają się.

- Rozkopywaliśmy pewną ziemiankę, rów i wał, czyli umocnienia obronne i w starym rowie został odkryty ten skarb – tłumaczył dalej Gordienko. – Znajdował się na głębokości 50 cm. Składa się z miedzianego kotła, wytworzonego na Powołżu albo na terytorium starej Rusi. Ma średnicę 30 cm, waży 2 kilogramy. Znajdowały się w nim srebrne ozdoby. Cztery „griwny” (ozdoby na szyję i pierś), trzy duże wisiory na skronie, naszyjniki, pas. Wszystko to są tradycyjne ozdoby narodów Europy Wschodniej. Do nas dotarły jako importowane dobra. A co najciekawsze, w kotle znajdowały się cztery dirhemy. To nie całe monety, ale ich fragmenty. Były wydawane jako reszta. Gdzie konkretnie zostały rozbite, tego nie mogę na razie powiedzieć, ale można je wstępnie datować na X –XI wiek.

W tej chwili prowadzona jest ekspertyza naukowa znaleziska. Artykuł opisujący jej wyniki, dokładny kontekst znaleziska oraz wnioski ukaże się na łamach pisma Archeologia i Antropologia Eurazji. Archeolodzy zamierzają kontynuować wykopaliska.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*