Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie – wystawa w Płocku

Sachsenspiegel7 grudnia 2013 r. o godzinie 16:00 Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na otwarcie wystawy „Zwierciadło saskie i prawo magdeburskie – podstawy dla Europy”. Otwarcia dokonają dr Reiner Haseloff, premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt i Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Zwierciadło Saskie i prawo magdeburskie to dwa kodeksy prawne spisane na terytorium dzisiejszego kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Pierwszy z nich składał się z dwóch części: regulacji prawa ziemskiego (Landrecht) i regulacji prawa lennego (Lehnrecht). Zwierciadło rozpowszechniło się w licznych polskich miastach. Jedna z jego wersji wprowadzona została przez Kazimierza Wielkiego do sądu wyższego prawa niemieckiego na Zamku w Krakowie jako oficjalny tekst. Prawo magdeburskie (niemieckie) spisane zostało w 1188 r. stawiając prawo miasta Magdeburga jako wzorzec pewnych rozwiązań prawnych dla innych miast Europy. Stosowano je również w Polsce aż do roku 1791. plock

Za wystawę przechodnią odpowiedzialna jest Krajowa Centrala Edukacji Politycznej Saksonii-Anhalt wspierana przez Federalne Ministerstwo Finansów.

Wystawa czynna będzie do 19 stycznia 2014 r.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*