Znamy drugie osiedle wikingów w Ameryce?

89024508_digNowoodkryte stanowisko archeologiczne w Kanadzie może być drugim znanym nam osiedlem wikingów w Ameryce Północnej.

Stanowisko, na którym odkryto ślady obróbki żelaza znajduje się na południowo-zachodnim brzegu Nowej Fundlandii, około 480 km od L’Anse aux Meadows – pierwszego i jak dotąd jedynego potwierdzonego osiedla wikingów na kontynencie amerykańskim.

Miejsce zostało zlokalizowane dzięki nowoczesnej metodzie z zastosowaniem zdjęć wykonanych z satelity. Odkrywcą jest antropolog i archeolog „kosmiczny” prof. Sarah H. Parcak z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham. Dostrzegła ona na zdjęciach satelitarnych regularne linie, które mogły wyznaczać obecność dawnych wikińskich długich domów. Stanowisko nazwano Point Rosee.

Odczyty z magnetometru, podczas badań wykonanych na miejscu, wskazały podwyższone wskaźniki obecności żelaza. W wykonanych wkopach sondażowych natrafiono na darniowe ściany (takie jakie wiąże się z obecnością wikingów na północnym Atlantyku), rudę darniową przygotowaną do wypalenia oraz głaz pęknięty pod wpływem wysokiej temperatury otoczony węglem drzewnym. Są to ślady metalurgii, których nie można powiązać z miejscową ludnością.

canada-point-rosee

Położenie na mapie obu znanych osiedli wikingów w Nowej Fundlandii

Datowanie radiowęglowe nasion wskazało jednak na okres wczesnonowożytny. Archeolodzy nie odrzucają jednak wikińskiej interpretacji ze względu na łączone z wikingami budownictwo darniowe i zamierzają przeprowadzić wykopaliska tego lata.

Według opinii prof. Douglasa Bolendera natrafiono na kuźnię, która wytwarzała gwoździe do wikińskich długich łodzi i broń.

Wikingowie podróżowali na Islandię i Grenlandię a potem również do Ameryki Północnej. Być może informacje o tych wizytach zachowały się w niektórych sagach.

satellite-image

Zdjęcie satelitarne, na którym Sarah Parcak dostrzegła pozostałości długich domów

Więcej informacji o odkryciu znajdziemy w programie dokumentalnym The Vikings Uncovered, który będzie można obejrzeć w poniedziałek 4 kwietnia o godz. 20:30 na BBC One.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*