
Rekonstrukcja cyfrowa nieistniejącej zabudowy w sąsiedztwie ul. św. Anny
oraz Furty Żydowskiej w połowie XV wieku, obecny teren zabudowań
Collegium Nowodworskiego. Widok perspektywiczny od południa.
Jak wyglądały domy i synagogi w żydowskiej dzielnicy w średniowiecznym Krakowie? Gdzie mieszkał słynny Lewko, bankier, żupnik i dzierżawca królewskiej mennicy? Jak wyglądała zabudowa mieszkalna i synagogalna w mieście żydowskim na Kazimierzu przed szwedzkim „potopem”? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdą Państwo na wystawie Cracovia Iudaeorum 3D w Starej Synagodze na Kazimierzu, ul. Szeroka 24. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 czerwca, o godz. 12.00.
Podróż w czasie do wieków XV i XVII stała się możliwa dzięki cyfrowym rekonstrukcjom urbanistyki i architektury najstarszych stref zamieszkania krakowskich Żydów. Powstały one w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jako efekt współpracy muzealnej Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa z wybitnymi krakowskimi naukowcami, autorytetami w dziedzinach historii, architektury i archeologii.
Wystawa jest też okazją do pierwszego publicznego pokazu niezwykłych zabytków numizmatycznych i archeologicznych, mających ścisły związek z głównym tematem ekspozycji. Wyjątkowym obiektem na wystawie jest moneta z wizerunkiem głowy brodatego Żyda w stożkowej czapce, wybita przez żydowskiego mincerza w Krakowie w 1. połowie XIII wieku. Do grupy niezwykłych eksponatów należą także naczynia ceramiczne i ich fragmenty z hebrajskimi napisami, wydobyte przez archeologów przy ulicach Estery i Kupa na Kazimierzu. Były one przeznaczone na określone rodzaje produktów spożywczych i potraw na szczególne okazje czy okresy świąteczne, jak np. wiosenne święto Pesach, które wymaga osobnych bądź specjalnie w tym celu rytualnie oczyszczonych naczyń.
Cracovia Iudaeorum 3D
Wystawa czynna od 27 czerwca 2013 r. do 20 kwietnia 2014 r.
Muzeum Historyczne m. Krakowa
Oddział Stara Synagoga, Szeroka 24
Autor tekstu: MHK
Podziel się
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia. Dodaj
link do ulubionych. lub zostaw trackback:
Trackback URL.