
Mieszkaniec gminy Tyszowce wykopał w lesie gliniany garnek zawierający 96 przedmiotów, przede wszystkim biżuterię kobiecą. Miejsce to znajduje się nieco ponad kilometr od grodziska w Czermnie.
Znalazca zgłosił odkrycie do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim w połowie listopada. Skarb został wstępnie wydatowany przez dr. hab. Marcina Wołoszyna profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego na X w.
Znalazca prowadził w lesie poszukiwania militariów z okresu II wojny światowej z użyciem detektora.

Lunule z skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)
Skarb składa się głównie ze srebrnej kobiecej biżuterii (kilka sztuk z brązu). Są tam również szklane i karneolowe paciorki, wisiorki, lunule, bransolety i srebrny pas ozdobny. Analogie dla zabytków umiejscawia się w znaleziskach polskich oraz na południe i wschód od Polski.
Być może jest to biżuteria księżniczki lub innej damy z Czerwienia, którą zakopała w pośpiechu podczas ucieczki z grodu. Mogło mieć to miejsce w czasach najazdu Jarosława Mądrego na Grody Czerwieńskie.

Gombiki ze skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)
- Jest to biżuteria wysokiej klasy – powiedziała dla TVP Lublin Jolanta Bagińska z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. – Wszystkie te elementy wykonali na pewno złotnicy posiadający duży kunszt.
Przedmioty zostaną teraz poddane konserwacji, po czym wrócą do odnowionego muzeum. Teren jest ponownie przeszukiwany przez archeologów.

Zawieszki ze skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)
Aktualnie muzeum posiada cztery skarby z okolic Czermna z okresu X-XIV w. Ostatnie znalezisko zaliczane jest do wyjątkowych.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się