Wyjątkowy skarb spod Czerwienia

czermno-skarb

Mieszkaniec gminy Tyszowce wykopał w lesie gliniany garnek zawierający 96 przedmiotów, przede wszystkim biżuterię kobiecą. Miejsce to znajduje się nieco ponad kilometr od grodziska w Czermnie.

Znalazca zgłosił odkrycie do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim w połowie listopada. Skarb został wstępnie wydatowany przez dr. hab. Marcina Wołoszyna profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego na X w.

Znalazca prowadził w lesie poszukiwania militariów z okresu II wojny światowej z użyciem detektora.

czermno-lunule

Lunule z skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)

Skarb składa się głównie ze srebrnej kobiecej biżuterii (kilka sztuk z brązu). Są tam również szklane i karneolowe paciorki, wisiorki, lunule, bransolety i srebrny pas ozdobny. Analogie dla zabytków umiejscawia się w znaleziskach polskich oraz na południe i wschód od Polski.

Być może jest to biżuteria księżniczki lub innej damy z Czerwienia, którą zakopała w pośpiechu podczas ucieczki z grodu. Mogło mieć to miejsce w czasach najazdu Jarosława Mądrego na Grody Czerwieńskie.

czermno-gombiki

Gombiki ze skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)

- Jest to biżuteria wysokiej klasy – powiedziała dla TVP Lublin Jolanta Bagińska z Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. – Wszystkie te elementy wykonali na pewno złotnicy posiadający duży kunszt.

Przedmioty zostaną teraz poddane konserwacji, po czym wrócą do odnowionego muzeum. Teren jest ponownie przeszukiwany przez archeologów.

czermno-wisiory

Zawieszki ze skarbu (fot. Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim)

Aktualnie muzeum posiada cztery skarby z okolic Czermna z okresu X-XIV w. Ostatnie znalezisko zaliczane jest do wyjątkowych.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*