Wszystkie polskie zabytki na jednej internetowej mapie

141113_nidNarodowy Instytut Dziedzictwa zaprezentował swój odmieniony serwis mapowy. Wyróżnia go m.in. kompletna baza zabytków nieruchomych dla całego kraju oraz innowacyjne metody geowizualizacji.

W odmienionym portalu znajdziemy wszystkie zabytki nieruchome wpisane do ich krajowego rejestru, a oprócz tego także wszystkie pomniki historii oraz miejsca na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tworząc bazę serwisu, korzystano z danych referencyjnych: EGiB, LPIS oraz BDOT (wg podanej hierarchii). Pracownicy ośrodków terenowych NID przeprowadzili ponadto kontrolę jakościową danych, podczas której sprawdzono wszystkie obiekty wprowadzone do bazy.

Rozwiązania informatyczne zostały wdrożone przez firmę Intergraph. Realizacja, wdrożenie i konfiguracja rozwiązania została natomiast wykonana samodzielnie przez NID. Serwis jest integralną częścią systemu zarządzania bazą danych o zabytkach rejestrowych Polski wdrożoną i utrzymywaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podkreśla Arkadiusz Kołodziej z NID, geoportal wyróżniają także nowe formy wizualizacji danych przestrzennych, niedostępne w innych serwisach mapowych. Są to m.in.:
• tzw. macierz kartograficzna służąca generalizacji informacji geograficznej na różnych poziomach widoku danych; zaadaptowano w ten sposób sposoby prezentacji danych na starych mapach, gdzie charakterystyki ilościowe dotyczące liczby obiektów lub zjawisk były przypisywane do danej miejscowości,
• dynamiczna legenda – funkcjonalność pozwalająca użytkownikowi na dynamiczne śledzenie rodzaju i ilości obiektów dostępnych w aktywnym oknie mapy;
• dynamiczna klasyfikacja obiektów pozwalająca na zmianę kontekstu informacji wyświetlanych na poziomie macierzy kartograficznej.

Powyższe rozwiązania powstały w ramach projektu „Opracowanie koncepcji i realizacja wizualizacji kartograficznej zabytków nieruchomych w portalach informacyjnych Narodowego Instytutu Dziedzictwa”. Oprócz NID uczestniczyli w nim Wydział Architektury oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

Co ciekawe, w ramach tego projektu wypracowano również nową symbolizację zabytków nieruchomych na podstawie dobrych wzorców pochodzących z opracowania z 1967 roku pt. „Atlas zabytków architektury w Polsce” (Miłobędzki A., Łoziński J.).

Dane przestrzenne z serwisu mapowego NID-u dostępne są również poprzez zgodne z INSPIRE usługi WMS i WFS, a także na .gov.pl (funkcja Dodaj mapę).

Strona dostępna jest pod adresem www.mapy.zabytek.gov.pl.

Autor tekstu: npdst. geoforum.pl

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

2 Komentarze

 1. Hubert
  Opublikowano 14 grudnia 2014 o 16:09 | Link

  To nie są „wszystkie polskie zabytki” – tylko „wszystkie polskie zabytki wpisane do rejestru” – a to ogromna różnica, nie ma tej informajci w tytule i w leadzie tekstu. Nie róbmy ludziom wody z mózgu, bo zamiast edukacji robi się śmiesznie. NID odwalił kawał świetnej roboty pryzgotowując tę mapę, ale to powinien być dopiero początek. Zabytki rejestrowe to tylko ok. (góra) 20 % zabytków nieruchomych na terenie Polski.

 2. Opublikowano 16 września 2017 o 04:44 | Link

  niby fajna strona ale
  wolę te chociażby z wykazem zamków (artykuły, zdjęcia) ; też obiektów setki lub tysiące ale o wiele ciekawsze podanie tej wiedzy…

  i strony są PRYWATNE

  (i tu mamy gospodarność za pieniądze prywatne i publiczne- do oceny)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*