Wrak wielkiego bizantyjskiego statku handlowego u wybrzeży Krymu

Amphorae-Byzantine-Shipwreck-CrimeaWrak bizantyjskiego statku odkryty został na dnie Morza Czarnego nad brzegiem Krymu w pobliżu Sewastopola. Ma 125 m długości a na jego pokładzie znajdował się ładunek ponad stu amfor zawierających prawdopodobnie oliwę i wino. Niektóre z nich przetrwały nietknięte.

Na statek natrafili nurkowie z lokalnego klubu w Rostowie nad Donem, którzy zeszli na głębokość 82 m.

Na razie nie znany jest dokładny wiek statku. Szacuje się wstępnie iż ma przynajmniej 1000 lat i pochodzi z epoki bizantyjskiej.

Nurkowie wraz z Rosyjskim Towarzystwem Geograficznym oraz Ministerstwem Obrony Rosji przygotowują na 10 czerwca ekspedycję, by dokładnie zlokalizować położenie wraku. W jej trakcie zostanie zrealizowany film. Dopiero później będzie można przystąpić do wydobycia szczątków. Eksploracja, konserwacja i badania potrwają zapewne kilka lat.

Rosyjski archeolog podwodny Wiktor Lebiedinskij przypuszcza, że statek przed zatonięciem zmierzał z Konstantynopola na Krym w celach handlowych. Od późnej starożytności przez średniowiecze Sewastopol był częścią Imperium Bizantyjskiego i utrzymywał stałe kontakty morskie z jego stolicą.

Znalezisko określane jest jako jedno z trzech najważniejszych w ciągu ostatnich stu lat badań Morza Czarnego.

Zainteresowanie wspólnym udziałem w projekcie badawczym nad tym unikatowym wrakiem wyraziły już Ministerstwo Kultury Bułgarii oraz Uniwersytet w Southampton.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Jerry
    Opublikowano 5 kwietnia 2020 o 21:50 | Link

    Ten statek 125 metrów to jakaś pomyłka. Pewnie 25m miał

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*