Wizje początków państwa polskiego

obrazek

Dziś w Krakowie rozpoczęła się trwająca dwa dni konferencja naukowa Spór o początki państwa polskiego. Historiografia – tradycja – mit – propaganda. Prezentacja najnowszych wyników badań nad powstaniem państwa Mieszka I to tylko jeden z celów konferencji. Drugim jest refleksja jak początki Polski postrzegano dotąd w ramach różnych historycznych koncepcji.

Dzisiejsze referaty dotyczyły m.in. badań nad najważniejszymi ośrodkami wczesnego państwa, takimi jak katedra w Poznaniu, czy Ostrów Lednicki. Najwięcej miejsca poświęcono jednak grodom plemiennym i wczesnopiastowskim. To interpretacja badań archeologicznych wnosi dziś najwięcej w naszą wiedzę o powstaniu państwa. Etapy budowy i niszczenia grodów, ich przestrzenne zróżnicowanie wskazują jakie rozwiązania należy uznać za najbardziej prawdopodobne.

I tak chronologią grodów zajął się w czasie swojego wystąpienia prof. dr hab. inż. Marek Krąpiec. Prof. dr hab. Wojciech Chudziak podsumował prace badawcze na Pomorzu Nadwiślańskim. Zaś dr hab. Michał Kara zestawił najważniejsze poglądy archeologów na powstanie państwa a prof. dr hab. Michał Parczewski potraktował grody jako wskaźniki siły lub słabości politycznej. Oprócz tego dr hab. Jacek Poleski omówił kontakty z państwem morawskim i czeskim, zaś dr hab. Błażej Stanisławski z wikingami.

Jutro jeszcze mgr Bartosz Tietz opowie o oddziaływaniu grupy Tornow-Klenica w Wielkopolsce. Dalej nastąpi prezentacja różnych stanowisk historycznych wobec problemu tworzenia zrębów Polski. Począwszy od Jana z Dąbrówki przez Bartłomieja Paprockiego i dobę romantyzmu po ideologię i propagandę PRL-u.

Organizatorem konferencji są Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Towarzystwo Naukowe Doktorantów Wydziału Historycznego UJ.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

4 Komentarze

 1. gabi
  Opublikowano 17 kwietnia 2015 o 17:01 | Link

  Jaka szkoda, że nie wszyscy mogą uczestniczyć w takich konferencjach…
  A tak na marginesie. Ostatnie wiadomości z Giecza potwierdzają, że ekspansja Piastów z południa ruszyła na Wielkopolskę. Takie zaplecze gospodarcze (na bieząco rozwijane) było niezbędne, by móc rozwijać podbój .
  Będzie coś szerzej o wystąpieniach na konferencji?

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 17 kwietnia 2015 o 23:02 | Link

   Niestety nie planuję nic więcej napisać w temacie konferencji. Natomiast w artykule są linki do trzech starszych tekstów rozwijających wątki poruszone przez Poleskiego, Stanisławskiego i Tietza.

 2. gabi
  Opublikowano 27 kwietnia 2015 o 09:36 | Link

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*