Wielki mistrz zakonu krzyżackiego otworzył muzeum w Działdowie

65. wielki mistrz zakonu krzyżackiego, bp Bruno Platter, uczestniczył w otwarciu Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Prof. Kazimierz Grążawski, dyrektor muzeum, chce by przełamało ono stereotypy o Krzyżakach i przybliżyło prawdę o cywilizacyjnym skoku, jaki się dzięki nim dokonał.

– Teraz można już spojrzeć na kulturowe czy cywilizacyjne osiągnięcia zakonu i je uhonorować, nie zapominając o historycznych błędach jakie popełnił – mówił wielki mistrz Bruno Platter.

Otwarcie nastąpiło w przeddzień rocznicy nadania praw miejskich dla Działdowa. Zakon krzyżacki założył tutaj Działdowo w 1344 r.

Główną atrakcję stanowić mają sale audiowizualne, w których odbywać się będą prezentacje filmów i animacji. Ekspozycja multimedialna poświęcona jest powstaniu i rozwojowi państwa zakonnego aż po jego schyłek. Wiele miejsca zajmują sprawy techniki wojskowej i bitwy pod Grunwaldem. Ponadto w dwudziestu gablotach umieszczone zostały eksponaty związane z Krzyżakami. Na poddaszu znalazło się miejsce na tematyczny salon zabaw dla dzieci.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*