W muzeum na urodzinach

SAM_1150Z okazji 85-lecia Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie w niedzielę 23 czerwca odbył się urodzinowy rodzinny piknik. Wszystkie wystawy, tak stałe jak i czasowe, udostępnione były za darmo. Ponadto na dziedzińcu rozłożyły się stoiska, na których można było na przykład spróbować swych sił w lepieniu z gliny. Dla zwiedzających zostało również udostępnione zaplecze muzeum by przekonali się jak wygląda praca z wydobytymi z ziemi zabytkami.

Pierwsza z wystaw czasowych, którą akurat w tym dniu można było zobaczyć to Porta Fidei. Drzwi Płockie w Nowogrodzie Wielkim na Rusi. Na ekspozycji znajduje się kopia Drzwi Płockich, których oryginał dostępny jest w Soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim. Zostały wykonane w magdeburskiej pracowni w latach 1152-1154 na zamówienie płockiego biskupa Aleksandra z Malonne. Pierwotny układ kwater oraz przesłanie ideowe zabytku zostały zidentyfikowane przez ks. prof. dr hab. Ryszarda Knapińskiego i teraz można zapoznać się z efektem jego pracy.

Druga wystawa czasowa to Zaginione – Ocalone. Prezentuje skarby zagrabione w czasie II wojny światowej z Pomorskiego Muzeum Krajowego i odzyskane dopiero w 2009 r. Eksponaty pochodzą z czasów od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Są to np. magiczna laska z poroża jelenia z epoki brązu, bursztynowy niedźwiadek z epoki kamienia a ze średniowiecza – forma odlewnicza z wielotwarzowym wzorem ze Szczecina czy drewniane figurki z Wolina konika i mężczyzny.

SAM_1216

Zabytki z Wolina na wystawie Zaginione – Ocalone

Niecodzienną atrakcją był spacer po pomieszczeniach muzeum na co dzień niedostępnych dla zwykłych gości, który prowadzony był co godzinę. Najpierw archeolog opowiadał o produkcji przedmiotów szklanych w starożytności, ich rozpowszechnieniu, zastosowaniu jako ozdób a wreszcie o ich dzisiejszym katalogowaniu. Następnie w pracowni konserwacji zaprezentowane zostały techniki zabezpieczania przedmiotów z materiałów organicznych przed erozją. Wreszcie na koniec można było zobaczyć jak wygląda praca z ceramiką – mozolne segregowanie setek skorupek, ich dopasowywanie, wreszcie sklejanie by ostatecznie tak zrekonstruowane naczynie mogło trafić na wystawę.

Na dziedzińcu muzeum szczególnie wiele atrakcji czekało na dzieci. Uwagę małych zwiedzających przyciągały warsztaty lepienia z gliny. W piasku czekał zagrzebany pochówek szkieletowy tak by archeolog mógł na jego przykładzie pokazać etapy pracy na stanowisku archeologicznym. Nie zabrakło stoiska z książkami czy możliwości przekąszenia czegoś na miejscu.

SAM_1186

Ceramika z Grodnia z wykopalisk z lat 1962 i 1964 czeka na rekonstrukcję

Urodziny PMA cieszyły się zainteresowaniem mimo ulewy w środku dnia. Na dziedzińcu rozlała się wtedy wielka, trudna do przebycia kałuża a pokazowy pochówek musiał być zabezpieczony folią. Mimo to do końca dnia nie brakło chętnych do zwiedzania i korzystania z atrakcji.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*