V Kongres Mediewistów Polskich o recepcji i odrzuceniu

Kongres Mediewistow Polskich, plakat 2W dniach 20-24 września, czyli już od najbliższej niedzieli, na Uniwersytecie Rzeszowskich będzie miał miejsce V Kongres Mediewistów Polskich „Recepcja i odrzucenie. Kontakty międzykulturowe w średniowieczu”. Spotkanie przygotowywane jest z wielkim rozmachem – zaplanowano dwadzieścia sekcji a w każdej przynajmniej pięć referatów. Udział wezmą nie tylko wybitni mediewiści polscy, ale również zagraniczni – Rudolf Simek czy Jonathan Shepard.

Największym zainteresowaniem naukowców cieszą się trzy sesje: o średniowiecznych władcach, o wierzeniach na styku pogaństwa i chrześcijaństwa oraz o naukach pomocniczych historii i archeologii.

- Kongres Mediewistów Polskich jest już instytucją – mówi mgr Remigiusz Gogosz, członek komitetu organizacyjnego VKMP. – Fakt, że forum mediewistów zbiera się już piąty raz świadczy o tym, że utworzyła się pewnego rodzaju tradycja, której kontynuacji wręcz domagają się polscy mediewiści. Kongres to pewnego rodzaju nasze spotkanie, spotkanie całego, bardzo interdyscyplinarnego środowiska: historyków, archeologów, filologów, historyków sztuki, filozofów, bizantynistów, numizmatyków oraz przedstawicieli współpracujących z nami nauk ścisłych. Kongres to wspaniała okazja do pokazania tego, nad czym koledzy aktualnie pracują i do podzielenie się swoimi osiągnięciami i wątpliwościami.

Moderatorem sekcji „Średniowieczni władcy i ich otoczenie”, która będzie się odbywała 21 i 22 września, jest prof. dr hab. Jerzy Sperka. Najwięcej miejsca w wystąpieniach, a jest ich aż 17, zajmie dwór władców w późnośredniowiecznej Polsce. Sam Sperka przedstawi problem Ślązaków w otoczeniu władców XIV-XV w.

Następna popularna sekcja – „Hierofanie, wierzenia, obrzędy… Kultura symboliczna w średniowieczu między pogaństwem a chrześcijaństwem” – odbędzie się w dniach 22-23 września. Moderatorem jest prof. dr hab. Stanisław Rosik. Wiele referatów, które zgrupowano w drugim dniu sekcji, skupia się wokół obrzędowości pogrzebowej Słowian, dwa z nich koncentrują się na interpretacji tajemniczych, żywo ostatnio dyskutowanych grobów komorowych.

Wreszcie duże zainteresowanie skupiła również sekcja moderowana przez prof. dr hab. inż. Marka Krąpca i  dr hab. Marka Adamczewskiego, prof. UŁ „Dyscypliny nauk pomocniczych archeologii i historii wobec wyzwań XXI wieku” (15 referatów i 7 posterów). Będzie można wysłuchać wystąpień o numizmatyce, heraldyce, dendrochronologii, analizach radiowęglowych, badaniach izotopowych, czy teledetekcji lotniczej. Wielu naukowców zamierza przedstawić swoje prace nad internetowymi bazami danych, takimi jak eFontes, medialatinas.eu, eLexicon i innymi.

Program kongresu jest przebogaty. Oprócz wymienionych, w poszczególnych sekcjach podejmowane będą tematy od dawna dyskutowane, takie jak pogranicza, czy współpraca historyków i archeologów. W związku z trwającym Rokiem Długosza nie może zabraknąć dyskusji nad bieżącym stanem badań nad Janem Długoszem i jego spuścizną. Wreszcie swoje miejsce znajdą również takie specyficzne problemy jak Żydzi w średniowieczu, obcy w klasztorach, lub choćby instrumentalne wykorzystywanie chrześcijaństwa przez władców.

Kongres swoją obecnością zaszczycą zagraniczni goście. Pojawią się austriacki filolog i germanista prof. Rudolf Simek, brytyjski bizantynolog prof. Jonathan Shepard, rosyjska historyk prof. Elena Melnikova, którzy zabiorą głos w ramach wykładów plenarnych. Będzie również okazja wysłuchać takich mediewistów, jak dr László Tapolcai z Węgier, czy dr. hab. Aleksandr Musin z Rosji.

Organizatorami V Kongresu Mediewistów Polskich są Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, Wydział Socjologiczno – Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Stały Komitet Mediewistów Polskich.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*