The Medieval Globe – najnowsze czasopismo mediewistyczne

6775577Arc-Humanities and Medieval Press zainaugurowało właśnie nowe czasopismo mediewistyczne – The Medieval Globe. Pierwszy numer poświęcony jest czarnej śmierci i można go przeczytać za darmo w formacie pdf (ukazuje się również w tradycyjnej wersji papierowej).

Łamy pisma przeznaczone są dla badaczy z całego świata zajmujących się szeroko rozumianym średniowieczem. Redaktorzy są otwarci na przedstawicieli wszelkich dyscyplin, stawiając na współpracę. Jednym z celów jest naświetlenie problemów, które dotąd były niezauważane, bądź pomijane z różnych przyczyn. Redakcja chce również stawiać pytanie jak średniowiecze wpływa na naszą współczesność i przyszłość.

Redaktorem naczelnym pisma jest Carol Symes z Uniwersytetu w Illinois. Partnerują mu między innymi James Barrett specjalizujący się w historii wikingów (Uniwersytet w Cambridge), Kathleen Davis zajmująca się periodyzacją, mediewalizmem i postkolonializmem (Uniwersytet w Rhode Island), Felipe Fernández-Armesto zainteresowany światem atlantyckim i wczesnymi Amerykami (Uniwersytet w Notre Dame), Christian Raffensperger – specjalista od średniowiecznej Rusi i jej sąsiadów (Uniwersytet w Wittenberdze), czy Rein Raud od średniowiecznej literatury japońskiej (Uniwersytet w Helsinkach). Zespół prezentuje sobą prawie wszystkie kontynenty i bardzo szerokie horyzonty badawcze.

Obecny numer (1/2014: Pandemic Disease in the Medieval World) poświęcony został średniowiecznym epidemiom. Głównie koncentruje się na pandemii czarnej śmierci i niedawnemu odkryciu, że odpowiedzialna była za nią pałeczka dżumy (Yersinia pestis). Badane są różne obszary występowania zarazy (Egipt, żydowska społeczność Katalonii, Europa Zachodnia, Wschodnia Azja) i prezentowane odmienne podejścia badawcze (antropologia, immunologia).

Kolejny numer czasopisma, który ukaże się w 2015 roku, dotyczyć będzie kontaktów ze sobą odmiennych kultur prawnych. W dalszej przyszłości rozważane są takie tematy jak pielgrzymowanie, diaspory, kultury morskie i piractwo, rynki i konsumpcja, kosmografie, niewolnictwo i mobilność społeczna, itp.

Redakcja chce nawiązać współpracę z autorami artykułów naukowych, recenzji, tłumaczami źródeł historycznych, stronami dyskusji naukowych. Artykuły recenzowane są w systemie peer-review. Strona internetowa czasopisma: http://www.arc-humanities.org/the-medieval-globe-tmg.html.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*