Skarb z Głogowa – wyniki najnowszych badań

glogowW dniu dzisiejszym Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie udostępniło publikację pt. Skarb średniowieczny z Głogowa: Analizy specjalistyczne i konserwacja wybranych zabytków. Ujawnia ona wyniki analiz składu chemicznego wybranych monet oraz datowań metodą C14 fragmentów drewna.

- Materiał, z którego wykonano monety pochodzące z drugiej poł. XII – początków XIII wieku to jednolite czyste srebro – powiedział dla Mediewalia.pl autor publikacji Krystian Książek. Przebadano skład chemiczny wybranych 150 monet (z ponad 20 tys. odnalezionych) oraz 7 sztabek i 1 bryłki srebra. W naczyniu ze skarbem zachowały się również resztki kilkunastu drewnianych klepek. Dwie takie próbki drewna przebadane metodą węgla C14 wskazały na daty 985 ± 30 BP oraz 1015 ± 30 BP.

Badania skarbu trwały od lutego do października tego roku. Ich przeprowadzenie i wydanie drukiem dokonało się dzięki projektowi Analizy specjalistyczne i konserwacja zabytków ze średniowiecznego skarbu z Głogowa z 1987 r. dofinansowanemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Analizami chemicznymi i C14 zajmowali się naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi. Udało się również wykonać konserwację 78 monet ze skarbu odzyskanych przez policję od nielegalnych poszukiwaczy.

Skarb został odkryty w październiku 1987 r. podczas prac ziemnych na terenie ogródków działkowych „Wenecja” na osiedlu Piastów Śląskich w Głogowie. Samych monet naliczono wtedy 20 638. Większość z nich to denary księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego i księcia raciborsko-opolskiego Mieszka I Plątonogiego. Szacuje się, że kilka tysięcy monet zostało rozkradzionych przed przybyciem archeologów.

Pierwszą wystawę poświęconą skarbowi otwarto w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie w 1998 r. Od tamtej pory została zaktualizowana i uzupełniona i krąży po muzeach w Polsce. Obecnie wystawa do 16 marca 2014 r. przebywa w Muzeum Regionalnym w Lubaniu. Następnie uda się do Legnicy.

Publikacja została wydana w nakładzie 500 egzemplarzy. Dostępna jest bezpłatnie w Muzeum w Głogowie oraz w innych muzeach, w których prezentowana będzie wystawa.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Książki, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Jeden Komentarz

  1. Opublikowano 16 września 2017 o 04:36 | Link

    uwielbiam numizmatykę średniowieczną…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*