Sekcja skandynawska na V KMP

vkmpW Rzeszowie od niedzieli do dziś trwał V Kongres Mediewistów Polskich. W poniedziałek jedna z sekcji poświęcona była pograniczom Słowiańszczyzny i Skandynawii. Ostatnimi czasy wzrosło zainteresowanie naukowców i zwykłych miłośników historii problemem obecności Skandynawów na ziemiach polskich w okresie formowania się państwa i jej znaczenia w tym procesie.

Poza wspomnianą sekcją, wykład plenarny „Skandynawowie na ziemiach polskich i na Rusi – recepcja i odrzucenie” wygłosił prof. Władysław Duczko. Za wartą wyjaśnienia uznał kwestię dlaczego obecność przybyszów z północy wyraźnie zaznaczyła się u naszych wschodnich sąsiadów, ale nie u nas.

Duczko zaznaczył, że szwedzka kolonizacja i tworzenie władztw z głównym ośrodkiem w Kijowie jest dziś „faktem powszechnie zaakceptowanym w nauce niepoddawanej presji politycznej”. Ślady tych wydarzeń znalazły wyraźne odzwierciedlenie tak w najstarszych kronikach, jak i w materiale archeologicznym. Podobne pytania o państwotwórczy udział Skandynawów zaczęły dręczyć również Polaków już w XIX w. W tym jednak przypadku nie zachowała się tradycja o nordyckim pochodzeniu dynastii Piastów a materiał archeologiczny łączony z Normanami z pierwszej połowy X w. jest niezwykle skromny.

Że temat jest wciąż żywy zauważa mgr Remigiusz Gogosz, sekretarz sekcji „Na pograniczu Słowiańszczyzny i Skandynawii – polskie badania nordystyczne” oraz członek komitetu organizacyjnego V KMP:

- Ostatnimi czasy znów żywym stał się temat początków Polski i możliwego wpływu Skandynawii na ten fakt. W ogóle obecność Skandynawów na ziemiach polskich w początkach panowania władców z dynastii Piastów budzi żywe dyskusje zarówno wśród historyków jak i archeologów. Bardzo interesujące są małżeństwa Świętosławy, córki Mieszka I, z władcami skandynawskimi a także kontakty Bolesława Krzywoustego z Duńczykami. Są to wciąż żywe i nie do końca zbadane tematy.

Wobec tego rodzi się pytanie jak rozwijają się obecnie na polskich uniwersytetach badania nad kontaktami polsko-skandynawskimi w średniowieczu. Od zaangażowania naukowców zależy, czy sporne kwestie zostaną kiedyś wyjaśnione.

- Najprężniej na tym polu działa Uniwersytet Rzeszowski za sprawą prof. Leszka Słupeckiego oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach za sprawą dra Jakuba Morawca – wyjaśnia Remigiusz Gogosz. – Oba ośrodki prowadzą wymianę tak studentów jak i badaczy. Rzeszów związany jest z wymianą na polu Erasmusa a Katowice z grantami EEA. Ponadto Rzeszów od lat organizuje międzynarodowe konferencje, na których pojawiają się czołowi badacze Old Norse z zagranicy. Kilka lat temu w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego powstała półformalna grupa „Spotkania Nordystyczne”, która za cel obrała sobie zebranie zainteresowanych studentów różnych kierunków w celu wspólnego pochylenia się nad źródłami i zagadnieniami z zakresu średniowiecznej Skandynawii. Zapraszaliśmy badaczy z Polski na warsztaty. Podobną inicjatywę przejęli studenci Instytutu Historii UŚ i zorganizowali się w „Forum Nordystycznym”.

Remigiusz Gogosz, sekretarz sekcji, skupił się w przygotowanym wystąpieniu na wyprawie norweskiego króla Sigurda I Krzyżowca do Ziemi Świętej. Dr Jakub Morawiec, pełniący funkcję moderatora sekcji, zajął się natomiast postacią islandzkiego skalda i polityka Sigvatra Thordarsona. Inne referaty podobnie koncentrowały się wokół poszczególnych postaci, utworów lub problemów społeczno-kulturowych Skandynawów, bez podnoszenia kontrowersyjnych kwestii kontaktów z Polską.

Mediewalia.pl objęły Kongres patronatem medialnym.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

2 Komentarze

 1. sirdaniel
  Opublikowano 8 października 2015 o 08:31 | Link

  Czy są dostępne gdzieś materiały z poszczególnych sekcji?

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 8 października 2015 o 10:32 | Link

   Organizatorzy na życzenie mogą zapewne przesłać mailem księgę abstraktów.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*