Rzeki i ludzie w Lądzie nad Wartą

1170Bardzo mokry weekend (6-7 VI) w Lądzie nad Wartą! Tak, ale przy słonecznej pogodzie. Za to zabawa w średniowiecznym grodzie oraz piknik naukowy w klasztorze upłyną pod znakiem rzecznej tematyki. „Rzeki i Ludzie” – tegoroczne hasło promujące festiwal „zatopi” wszystkich gości w nurcie atrakcji. Żywcem wyłowieni z epoki Słowianie zaprezentują swoje wyroby i podzielą się tajnikami rzemiosła. Odziani w ciężkie kolczugi wojowie stoczą walkę o położony nad rzeką gród. Na najmłodszych czekają rzeczne warsztaty. Kiedy wyschniemy, skosztujemy średniowiecznego jadła. Później zaś ponownie „zatopimy się” w melodiach sprzed wieków. Na spragnionych wiedzy czekają płynnie przeprowadzane wykłady, a także możliwość zwiedzenia klasztoru.

Organizowany już po raz jedenasty Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie, gromadzi nad rzeką Wartą rzesze miłośników średniowiecznych tradycji. Tradycje te zawsze wiązały się z bliskością warciańskiego nurtu.

„Z rzeką tą wiążemy nie tylko powstanie grodu i klasztoru w Lądzie, ale też narodziny państwa polskiego. Z tego też powodu pragniemy jej, a także innym rzekom oraz ich miejscu w życiu i kulturze dawnych społeczności poświęcić XI edycję Festiwalu” – mówi dr Michał Brzostowicz, wicedyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, jednej z instytucji, która jest organizatorem imprezy.

W pierwszy weekend czerwca (6-7 VI) na lądeckiej ziemi rozbite zostaną obozowiska wczesnośredniowiecznej ludności. Każdy z gości będzie mógł zgłębić tajniki życia w dawnych czasach, patrząc, dotykając, a nawet smakując. Wiele informacji zaczerpniemy na wykładach popularno-naukowych m.in. Profesor Waldemar Ossowski opowie o „Łodziach i statkach rzecznych w dawnych czasach”. Fale zwiedzających, jak co roku, zaleją wystawy archeologiczne. Tym razem odwiedzający Salę Organową lądeckiego klasztoru będą mogli podziwiać ekspozycję „W średniowieczu nad rzeką”.

Zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pozwolą najmłodszym „przepłynąć” znad Warty, ku innym dawnym cywilizacjom, gdzie rzeki odegrały niebagatelną rolę. Ci, którzy zabiorą się wraz z edukatorami odwiedzą Egipt i starożytną Mezopotamię. Nie zabraknie również porywających do tańca koncertów. Wystąpią m.in. Góra Trolla i Effascinato. Wielkimi wydarzeniami kulturalnymi będą z pewnością koncerty zespołu „Sabionetta” i legendarnej już „Orkiestry Świętego Mikołaja”. Wystąpi też grupa teatralna Cives Glogoviae1253.

Organizatorami imprezy są: Starostwo Powiatowe w Słupcy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie „Unia Nadwarciańska”, Urząd Gminy w Lądku, Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie nad Wartą, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział w Poznaniu.

Więcej: http://www.festiwal-lad.pl/

Autor tekstu: mat. prasowe

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Rekonstrukcje, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*