Ruiny krzyżackiego zamku w Tczewie niszczeją

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie złożyli skargę do wojewody na gdańskiego konserwatora zabytków. W 2009 r. koparka natrafiła na prywatnej działce przy ulicy Zamkowej w Tczewie na cegły średniowiecznego muru. Ponad rok temu prof. dr hab. Jerzy Kruppe z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego sporządził ekspertyzę stwierdzającą istnienie w tym miejscu reliktów siedziby krzyżackich administratorów wójtostwa tczewskiego. Przynajmniej od tamtej pory mury krzyżackiego zamku niczym nie zabezpieczone niszczeją.

Konserwator zabytków co prawda po otrzymaniu ekspertyzy wpisał ruiny do rejestru zabytków, ale nic z tego nie wynikło. Mury pozostają niezakonserwowane. Warunki atmosferyczne oraz grzyby i glony doprowadziły już do wyraźnego pogorszenia ich stanu. Miłośnicy Tczewa w tej sytuacji żywią uzasadnione obawy, że zabytek nie przetrwa do kolejnego lata.

W skardze do wojewody czytamy: „Zważywszy na ogromną wartość historyczną tego obiektu z jednej strony oraz na kompromitującą państwowe służby konserwatorskie czteroletnią bezczynność z drugiej, uważamy, że należy dziś podjąć wszelkie przewidziane prawem kroki by ratować resztki tej budowli.”

Władze Tczewa prowadzą rozmowy z właścicielem działki mające na celu zamianę nieruchomości z zamkiem na inny plac. Choć prywatny właściciel się takiemu rozwiązaniu nie sprzeciwia to efektów rozmów wciąż nie widać.

Wielu mieszkańców i radnych miasta uważa, że stanowisko powinno zostać wyeksponowane jako atrakcja skansenu archeologicznego. Mury można byłoby podziwiać przez szybę a tablice informowałyby o historii i wyglądzie zamku. Nie wiadomo jednak, czy w budżecie miasta znajdą się na to pieniądze.

Wszystko to na razie plany. Mogą nie zostać nigdy zrealizowane jeśli jak najszybciej nie wykona się rzeczy podstawowej i najważniejszej, czyli konserwacji zabytku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*