W tym roku wypada 890. rocznica pierwszej misji św. Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim. Podczas badań archeologicznych prowadzonych na stanowisku w Lubinie w latach 2008-2011 ekipa pod kierownictwem prof. Mariana Rębkowskiego zlokalizowała założoną przez Ottona świątynię. Dlatego w tym właśnie miejscu w czerwcu odbędą się rocznicowe uroczystości.
Wezmą w nich udział przedstawiciele lokalnego samorządu, hierarchowie Kościoła i naukowcy. Ci ostatni zaprezentują na konferencji wyniki swoich prac. Przygotowana zostanie również podsumowująca odkrycia publikacja książkowa. Wydobyte z lokalnego cmentarzyska ludzkie szczątki zostaną w uroczysty sposób ponownie pochowane.
Grodzisko w Lubinie funkcjonowało pomiędzy X a XII wiekiem. Żywot św. Ottona z Bambergu autorstwa Herborda informuje o wzniesieniu w tym miejscu w roku 1124 jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu Zachodnim. Dzięki późniejszym źródłom wiemy, że otrzymał on wezwanie św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Prof. Marian Rębkowski wraz z dr Andrzejem Janowskim z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Szczecinie a także grupą studentów archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego natrafili w 2009 r. na fragmenty kamiennych fundamentów, części ściany i prezbiterium stanowiące według wszelkiego prawdopodobieństwa pozostałości tego kościoła.
Później prof. Rębkowski prowadził również badania elektromagnetyczne mające na celu lokalizację drugiego kościoła (pod wezwaniem św. Michała) w mieście Wolin. Przyniosły one obiecujące efekty, ale ta lokalizacja na razie nie została jeszcze potwierdzona.

Widok z grodziska w Lubinie na Zatokę Szczecińską i Wielki Krzek
Prace archeologiczne w Lubinie doprowadziły również do odkrycia fundamentów późnośredniowiecznego obiektu kamienno-ceglanego pełniącego zapewne funkcje baszty o charakterze mieszkalnym. Natrafiono również na najstarszy w tym rejonie cmentarz chrześcijański z XII-XIII wieku. Instytut Archeologii i Etnologii PAN zalicza te odkrycia do jednych z najważniejszych w ostatnich latach.
Gród w Lubinie był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego okolicą. Został zdobyty i zniszczony przez duńskiego króla Waldemara I najprawdopodobniej w 1173 r., o czym donosił kronikarz Saxo Gramatyk.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się
Jeden Komentarz
Ciekawe czy http://www.demoty.pl/-71789