Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim

2015_06___ostrow_lednicki_R2 czerwca 2015 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę z serii „Zabytki kultury w Polsce” – relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim o nominale 20 zł.

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka oraz dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa mają zaszczyt zaprosić na promocję monety i otwarcie wystawy czasowej „Relikty budowli pałacowo-sakralnej na Ostrowie Lednickim”, która odbędzie się na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w budynku wystaw czasowych na Małym Skansenie w pobliżu przeprawy promowej na Ostrów Lednicki w dniu 2 czerwca 2015 r. o godz. 11:00.


Ostrów Lednicki – największa wyspa na Jeziorze Lednica – to najbardziej znaczące miejsce związane z historycznymi początkami państwa polskiego. Od drugiej połowy X do pierwszej połowy XI w. znajdował się tam okazały, rezydencjonalno-stołeczny ośrodek pierwszych władców Polski: Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Do naszych czasów w obrębie wielkiego grodu, otoczonego pierwotnie kilkunastometrowymi wałami, zachowały się relikty budowli pałacowej i kaplicy z basenami chrzcielnymi. W XV w. Jan Długosz pisał, że (…), była [tam] ongiś ufundowana gnieźnieńska katedra metropolitalna (co też ruiny i szczątki murów potwierdzają), z biegiem zaś czasu dla trudności dostępu [została  ona] przeniesiona do Gniezna. Wielu badaczy wskazuje też, że tu mógł się odbyć chrzest Mieszka w 966 r. (?), a tym samym symboliczny chrzest Polski i włączenie jej w chrześcijański krąg kultury europejskiej. Do tej tradycji w 1997 r. nawiązał Jan Paweł II, mówiąc o Ostrowie Lednickim jako źród[le] chrzcielny[m] Polski. W 1994 r. wyspa, której kustoszem jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, została wpisana na listę pomników historii.

Na monecie przedstawiono niezwykle ważne dla polskiego dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej relikty: palatium (awers – plan palatium i jego rekonstrukcja) oraz kaplicę pałacową z basenami chrzcielnymi z lat 60. X w. (awers – plany kaplicy i jej rekonstrukcja oraz rewers – autentyczne relikty, widok od wschodu), a także jeden z najcenniejszych XI-wiecznych zabytków tego typu w Polsce, tj. srebrno-złotą staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego (na pierwszym planie rewersu).

Autor tekstu: Andrzej M. Wyrwa, mat. prasowe

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*