11 sierpnia 2013 roku zmarła profesor Zofia Kurnatowska, wybitna archeolog. Wniosła ogromny wkład w badania nad powstaniem państwa polskiego. Była autorką kilkuset publikacji naukowych.
Szczególnie interesowało ją wczesne średniowiecze. Zajmowała się problemami grodów piastowskich, ostrogami z terenu Polski, Wielkopolską i Małopolską jako ośrodkami kształtowania się władzy państwowej, szlakami komunikacyjnymi, Słowiańszczyzną południową. Broniła teorii, że kolebką dynastii piastowskiej był Giecz.
Uzyskała tytuł profesora nauk humanistycznych w roku 1982. Związana była z Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Kierowała Zespołem Interdyscyplinarnym przy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. W 1989 r. została prezesem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Redagowała pismo Slavia Antiqua.
W roku 2011 prof. Kurnatowska uhonorowana została Nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego. Ponadto za swą działalność otrzymała również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.
Napisała takie książki jak Ostrogi polskie z X-XIII w., Dorzecze górnej i środkowej Obry od VI do początków XI w., Słowiańszczyzna południowa, Początki Polski.
Zmarła po kilkumiesięcznych zmaganiach z nowotworem.
Autor tekstu: Grzegorz Antosik
Podziel się
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako Giecz, Piastowie, Zofia Kurnatowska. Dodaj
link do ulubionych. lub zostaw trackback:
Trackback URL.