Poszukiwania na Polach Grunwaldu 2015

znaleziskaKaplica pobitewna w Grunwaldzie została wzniesiona na miejscu krzyżackiego obozu – to już pewne niemal na 100%. Konkurencyjna wobec polskiej hipoteza Szweda Svena Ekdahla o miejscu głównego starcia ma nowe podstawy by dalej być rozpatrywaną. Takie wnioski płyną z zakończonych w weekend tygodniowych badań na Polach Grunwaldzkich.

Tegoroczne badania prowadzone były pod hasłem „W poszukiwaniu krzyżackiego obozu”. Ich pokłosiem jest prawie 400 pozyskanych zabytków – dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Ponad 200 z nich miało zapewne bezpośredni związek z bitwą.

W poszukiwaniach wzięli udział archeolodzy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz detektoryści z Polski oraz Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Wśród znalezisk jest zbiór 38 egzemplarzy bełtów i grotów strzał, trzy topory lub siekiery, ponad 30 monet krzyżackich i jagiellońskich, około 90 podków, 4 elementy ostróg, fragment rękawicy pancernej, część głowni i jelec miecza.

- Dzięki nim uzupełnimy wiedzę dotyczącą średniowiecznego uzbrojenia wojsk polskich i zakonnych – powiedział PAP kierownik działu archeologiczno-historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Piotr A. Nowakowski.

Nagromadzenie znalezisk militariów wokół kaplicy świadczy, że miały tu miejsce zacięte walki. Potwierdza to przypuszczenia, iż w tym miejscu należy lokalizować zdobyty obóz krzyżacki.

topory

Średniowieczne topory lub siekiery odnalezione w tym roku na Polach Grunwaldzkich (foto: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem)

Gościem tegorocznego wydarzenia był prof. Sven Ekdahl z Polsko-Skandynawskiego Instytutu Badawczego. Jest on autorem odmiennej koncepcji położenia miejsca głównego starcia pod Grunwaldem. Według niego miało ono miejsce nie na południowy wschód od Stębarku, w Dolinie Wielkiego Strumienia, jak chcieli Stefan Kuczyński i Andrzej Nadolski, ale na południowy wschód od Grunwaldu.

- Czy jednak doszło tu do głównego starcia, czy może rozgrywały się pomniejsze fazy bitwy, w tej chwili nie możemy powiedzieć. Sądzę, że za rok czy dwa potwierdzenie bądź zanegowanie hipotezy szwedzkiego naukowca będzie bardziej prawdopodobne – mówił dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymon Drej.

Badania archeologiczne będą prowadzone ponownie w przyszłym roku. Naukowcy wyrażają nadzieję na odsłonięcie grobów rycerzy, jednak sam zakres i cel prac nie są jeszcze ustalone.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Archeologia, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*