Pontyfikał Płocki – z Niemiec do Polski

Zrabowana przez Niemców podczas II wojny światowej księga liturgiczna Pontyfikał Płocki po 75 latach wraca do Polski. Bawarskie ministerstwo edukacji i wyznań, nauki i sztuki podjęło decyzję nakazującą Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium zwrot zabytku.

Księga zostanie przekazana w przyszłym tygodniu w obecności polskiego ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny na ręce biskupa płockiego Piotra Libery.

Władze polskie od dawna starają się restytucję dóbr kultury, które trafiły na teren Niemiec w konsekwencji działań wojennych. Działania te często nie przynoszą żadnego skutku. Niemniej należy zauważyć, że inicjatywa polskiej dyplomacji doprowadziła ostatnio do zwrotu innego zagrabionego w Polsce średniowiecznego dzieła – Sermone scripti.

Pontyfikał Płocki powstał w XII lub XIII w. i składa się z 214 pergaminowych kart. Reprezentuje najstarszy typ pontyfikału, zwany pontyfikałem rzymsko-germańskim.

Został zrabowany przez hitlerowców w roku 1941 z Biblioteki Seminarium Duchownego w Płocku. Dział rękopisów utracił wtedy około 179 zabytków z XI-XVI w.

Po kilku zawirowaniach Pontyfikał Płocki trafił do zbiorów Bawarskiej Biblioteki Państwowej w 1973 r. Został wtedy nabyty podczas licytacji w domu aukcyjnym Hartung & Karl.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*