Pieczęć największego bułgarskiego cara

Seal-Tsar-Simeon-IOłowiana pieczęć cara bułgarskiego Symeona I Wielkiego odkryta została przypadkowo przez robotników budowlanych na terenie Wielkiego Presławia, czyli dawnej stolicy Carstwa Bułgarii. Znalezisko pochodzi z pierwszego okresu panowania władcy, tj. lat 893-917.

Pieczęć została przekazana do Narodowego Muzeum Historii w Bułgarii. Jego dyrektor, Bożidar Dimitrow, oświadczył, że znalezisko należy do rzadkich i trafi na wystawę stałą muzeum.

Prace budowlane miały miejsce niedaleko ruin Okrągłej (Złotej) Cerkwi. Była ona największym osiągnięciem sztuki architektonicznej w Presławiu. Składała się z rotundy z dwunastoma marmurowymi kolumnami i półokrągłymi konchami oraz narteksem od strony zachodniej.

Pieczęć zachowała się w doskonałym stanie. Na jednej stronie znajduje się wyobrażenie Symeona w hełmie bojowym oraz grecki napis Archon Symeon. Na drugiej umieszczono postać Chrystusa Pantokratora i napis Boże, chroń archona Bułgarów Symeona.

Takich pieczęci Symeon używał w pierwszym okresie swego panowania, do czasu bitwy nad rzeką Acheloos 20 sierpnia 917 r. Wtedy to doszczętnie rozbił bizantyńską armię. Od tej pory Symeon tytułował się carem oraz basileusem wszystkich Bułgarów i Greków.

Tsar-Simeon-Seal-2008

Podobna pieczęć Symeona I odkryta w 2008 r. (foto: Narodowe Muzeum Historii w Bułgarii)

W ostatnich latach znaleziono dwie inne pieczęcie Symeona. Jedną, pochodzącą ze starszego okresu panowania, odkryto w czasie prac wykopaliskowych w 2008 r. Druga, wydobyta dwa lata później, pochodziła z późniejszego okresu.

Symeon I Wielki władał Bułgarią od 893 do 927 r. Zwycięskie wojny z Bizantyńczykami, Madziarami i Serbami pozwoliły mu znacznie poszerzyć terytorium, czyniąc Bułgarię najpotężniejszym państwem w Europie wschodniej a Presław stolicą rywalizującą z Konstantynopolem. Jego czasy to również okres rozkwitu chrześcijańskiej kultury, zwanego złotym wiekiem kultury bułgarskiej. Uznawany jest za najwybitniejszego średniowiecznego władcę Bułgarii.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*