Opolska Wieża Piastowska po remoncie

wiezaRemont Wieży Piastowskiej w Opolu rozpoczęty rok temu zakończył się. Turyści będą mogli rozpocząć zwiedzanie odnowionego zabytku wiosną i wchodzić do niego przez cały rok a nie, jak do tej pory, tylko latem. Wieża to pozostałość po Zamku Piastowskim i jeden z najstarszych obiektów murowanej architektury obronnej w Polsce.

Koszty prac remontowych wyniosły 3,8 mln zł. Obecnie trwa doposażanie zabytku i testowanie urządzeń multimedialnych. Najwięcej prac wymagała czasza wieży. W piwnicy utworzono zaplecze obsługi ruchu turystycznego, gdzie będzie można teraz zejść po odnowionych schodach. Na dole znajduje się obecnie kasa biletowa, pomieszczenie dla przewodnika i toalety. Oczyszczona i zabezpieczona została elewacja zewnętrzna budynku.

Atrakcją staną się zapewne prezentacje multimedialne umieszczone na każdym poziomie zabytku. Na jednej z nich, przed wejściem na taras widokowy, wyświetlana będzie panorama XVIII-wiecznego Opola.

Wieżę Piastowską zamknięto dla zwiedzających wiosną 2011 roku. Najpierw przeprowadzono tam prace archeologiczne a potem przystąpiono do renowacji budynku. Prace sfinansował Opolski Urząd Wojewódzki.

Wieżę Piastowską wybudowano około roku 1300 za rządów księcia Bolka I opolskiego i stanowiła ona część Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła funkcję strażnicy na wyspie Pasiece. W 1928 r. zamek został zburzony a pozostawiono jedynie wieżę.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*