Opatów otrzyma norweską pomoc przy realizacji imprez rycerskich

hufiec

Hufiec Rycerstwa Ziemi Opatowskiej

Przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Opatów oraz Hufca Rycerstwa Ziemi Opatowskiej, którzy gościli w Norwegii podpisali tam porozumienie o współpracy z gminą Øvre Eiker. Na tej podstawie otrzymają norweską pomoc przy realizacji pokazów rycerskich, wystaw i koncertów muzyki średniowiecznej.

Samorząd Opatowa nawiązał kontakt z Øvre Eiker podczas seminarium w grudniu ubiegłego roku. Urzędnicy udali się tam na początku sierpnia by sfinalizować postanowienia.

Øvre Eiker położone jest 60 km od Oslo, w regionie Buskerud, okręg Eiker. Jego miasta partnerskie to Kerteminde w Danii, Lempäälä w Finlandii i Ulricehamn w Szwecji.

Szczególnie zadowolony z tego powodu jest Hufiec Rycerstwa Ziemi Opatowskiej zajmujący się pokazami rycerskimi i uczestniczący w turniejach i imprezach, również zagranicznych. Niemniej współpraca będzie dotyczyła również szerszej wymiany kulturalnej a na jesień zaplanowana jest wymiana młodzieży.

Przedstawiciele Øvre Eiker przyjadą do Opatowa na przełomie września i października.

Pierwsza wzmianka o Opatowie pochodzi z roku 1189. Niektórzy przypuszczają, że istniała tu pierwsza polska komandoria templariuszy. W XIII w. Henryk Brodaty nadał Opatów z przyległościami na własność opatom lubuskim. Od XV w. Opatów był miejscem sejmików województwa sandomierskiego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*