Odsłonięcie kamienicy średniowiecznego bogacza w Świdnicy zdumiewa odkrywców

swidnicaW czasie remontu elewacji budynku w centrum Świdnicy spod warstwy tynku oczom robotników ukazała się XV-wieczna kamienica, którą można porównywać tylko z najbogatszymi zabytkami czeskiej Pragi. Podobne masywne okna wykute z ogromnych granitowych bloków ma Wawel.

Kamienica mieści się przy ulicy Łukowej. Dorota Wandrychowska, nadzorujący prace konserwator dzieł sztuki, zaprosiła już do pomocy przy ekspertyzie specjalistę od architektury dr. Macieja Małachowicza.

Grube mury budynku wykonano z wysokiej jakości cegły. Ponadto, jak na średniowieczną kamienicę, jest ona niezwykle wysoka. Od strony ul. Kotlarskiej na murze zachował się w dużych fragmentach fakturalny średniowieczny tynk. To również rzadkie znalezisko.

Na bocznej ścianie widoczne są już obecnie okna szczelinowe i prawie w całości zachowany ostrołuczny kamienny portal bocznego wejścia. Piwnice pod kamienicą datowane są na drugą połowę XIII w.

Kamienica świadczy nie tylko o jej wyjątkowo bogatym właścicielu, ale i bogactwie samego miasta w XIV-XV w.

W tej sytuacji sprawa nie może skończyć się tylko na zaplanowanym remoncie. Odsłonięte średniowieczne elementy muszą teraz zostać poddane konserwacji i odpowiednio zaaranżowane.

Galeria zdjęć na stronie Świdnica24.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

2 Komentarze

 1. korek
  Opublikowano 4 grudnia 2015 o 08:35 | Link

  Wspaniałe odkrycie. Oby jednak je pozostawiono dla mieszkańców, a nie ukryto pod tynkiem. Obawy też budzi obecność p.Małachowicza, który brał udział w aranżacji Zaułku we Wrocławiu

 2. Grzegorz Antosik
  Opublikowano 4 grudnia 2015 o 12:59 | Link

  O ile wiem obecnie szukane są fundusze na wyeksponowanie odkrycia, gdyż sam budżet na remont okazuje się w tej sytuacji stanowczo zbyt mały.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*