Odnowienie doktoratu prof. Jerzego Wyrozumskiego

Podczas posiedzenia senatu w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonano uroczystego odnowienia doktoratu prof. Jerzego Wyrozumskiego. Prof. Wyrozumski jest znawcą historii średniowiecza od początku swej działalności naukowej związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim. Doktorat uzyskał równo pół wieku temu w roku 1963 dzięki pracy zatytułowanej Tkactwo małopolskie w wiekach średnich.

Zaszczytu odnowienia doktoratu może dostąpić tylko pracownik uczelni szczególnie dla niej zasłużony. Senat UJ wraz z rektorem prof. Wojciechem Nowakiem uznał, że wkład w naukę oraz działalność organizacyjna prof. Wyrozumskiego zasługują na takie właśnie wyróżnienie.

W czasie uroczystości biografię doktoranta i jego dokonania na gruncie historii średniowiecza zaprezentował jego uczeń – prof. Krzysztof Ożóg.

Od rozpoczęcia studiów w 1950 r. przez całe swoje życie Jerzy Wyrozumski związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim. Po uzyskaniu doktoratu habilitował się w roku 1968, w 1981 uzyskał profesurę nadzwyczajną a w 1993 – zwyczajną. Znany jest z takich książek jak biografie władców Polski Kazimierz Wielki i Królowa Jadwiga, Dzieje Krakowa. Kraków do schyłku wieków średnich a także szkiców Z najstarszych dziejów Uniwersytetu Krakowskiego.

Obecnie od wielu już lat pełni funkcje Sekretarza Generalnego Polskiej Akademii Umiejętności i prezesa Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*