Odnalazł się fragment tekstu z X w.

Podczas przeglądania zasobów Archiwum Narodowego w Krakowie ujawniony został nieznany dokument z X w. Odkrycia dokonał dr Marcin Starzyński z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jednej z XVI-wiecznych ksiąg sądowych kryły się dwie pergaminowe karty z fragmentem komentarza do Retoryki Cycerona.

Uwagę dr Starzyńskiego przykuła oprawa księgi. Znajdował się na niej tekst zapisany minuskułą karolińską. Okazało się, że na oprawę użyto dwie karty znacznie starszego tekstu, który został wstępnie wydatowany na podstawie cech stylistycznych liternictwa na X wiek.

- Jest to bezspornie najstarszy jak dotąd zidentyfikowany zabytek przechowywany w zbiorach krakowskiego Archiwum Narodowego i jeden z niewielu pochodzących z tego czasu w zbiorach polskich w ogóle – powiedziała Gazecie Wyborczej rzeczniczka UJ Katarzyna Pilitowska.

Według ustaleń dr Starzyńskiego tekst na oprawie to fragment drugiej księgi komentarza do De inventione, czyli Retoryki Cycerona. Jego autorem był Gajusz Mariusz Wiktoryn żyjący na przełomie III i IV w. Któryś z warsztatów introligatorskich użył tego dzieła do obłożenia księgi hutmana ratusznego (urzędnika sprawującego nadzór nad funkcjonowaniem ratusza miejskiego i porządkiem w mieście) z zapiskami z lat 1564-65.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*