Odczytane dotąd niewidoczne szczegóły mapy Martellusa

Map-AsiaMapa Henricusa Martellusa, niemieckiego kartografa pracującego we Florencji, przedstawiająca znany Europejczykom świat tuż przed wyprawą Krzysztofa Kolumba, została w ubiegłym roku poddana obrazowaniu multispektralnemu. Dzięki żmudnej pracy naukowców udało się już odczytać 80% spośród umieszczonych na mapie tekstów niewidocznych gołym okiem.

- Odkryliśmy więcej informacji niż ośmielaliśmy się mieć nadzieję – mówił Chet Van Duzer, historyk nadzorujący projekt.

Mapa Martellusa przedstawia powierzchnię Ziemi od Atlantyku na zachodzie po Japonię na wschodzie. Usiana jest łacińskimi opisami ludów i regionów.

Teraz ujawniło się wiele niewidocznych dotąd tekstów. Przykładowo w południowej Azji oczom badaczy ukazał się opis ludu Panotii. Dowiadujemy się, że mieli oni uszy tak duże, że używali ich jako śpiworów. Tekst ten zapożyczony został z manuskryptu Podróży Marco Polo.

wholemap-after_0

Obraz wielospektralny mapy Martellusa (foto: Yale University)

Za największą rewelację uznane zostały ujawnione informacje dotyczące południowej Afryki. Początkowo Van Duzer uważał, że Martellus oparł się na mapie Egyptus Novelo, która przetrwała w trzech manuskryptach Geografii Ptolemeusza. Teraz widać, że wyobrażenie południowej Afryki sięga dalej na wschód, niż znane nam obecnie wersje Egyptus Novelo. Widocznie Martellus dysponował w swoim czasie jakąś bardziej kompletną wersją. Informacje o tym regionie Afryki, na których oparto mapy, pochodziły od rdzennych Afrykanów, prawdopodobnie gości soboru we Florencji w 1441 r.

Według Van Duzera, mapę Martellusa, albo bardzo podobną do niej, studiował sam Krzysztof Kolumb przed swoją wyprawą. Jak wskazywał syn Krzysztofa, Ferdynand, jego ojciec oczekiwał znaleźć Japonię dokładnie tam, gdzie umieszczał ją Martellus – z dala od wybrzeża Azji, na osi głównej biegnącej z północy na południe. Żadna inna znana mapa nie prezentuje Japonii w takiej konfiguracji.

Obrazowanie wielospektralne potwierdziło, że mapa Martina Waldseemüllera z 1507 r. (na której po raz pierwszy pojawiła się nazwa Ameryki) opierała się na mapie Martellusa. Wiele takich samych tekstów umieszczono dokładnie w tych samych lokalizacjach na nich obu.

mapAfrica-after

Obraz wielospektralny ujawnia niewidoczne dotąd szczegóły Afryki na mapie Martellusa (foto: Yale University)

Eksperci wciąż odkrywają nowe napisy. Na chwilę obecną udało się już jednak odczytać około 80% tego, co możliwe jest do odczytania. Eksperci koncentrują się obecnie na prześledzeniu regionu Jawy.

Mapa Martellusa trafiła na Uniwersytet Yale w 1962 r., jako prezent od anonimowego darczyńcy. Przez lata wisiała w Beinecke Rare Book & Manuscript Library. We wrześniu ubiegłego roku grupa ekspertów wykonała 12 specjalistycznych zdjęć mapy. Zdjęcia te są od tego czasu analizowane z użyciem specjalistycznych programów wykrywających w różnych pasmach widma teksty słabo lub w ogóle niewidoczne. Zadanie utrudnia używanie różnych pigmentów przez twórcę mapy, które odmienie reagują na światło.

Gdy projekt zostanie ukończony zdjęcia zostaną udostępnione na stronie internetowej Beinecke Library.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*