Naukowcy przyjrzą się Smokowi Wawelskiemu

smok-wawelskiSmocza Jama na Wawelu jednoznacznie kojarzy się ze średniowieczną legendą o Smoku Wawelskim. W przyszłym roku ten mityczny stwór doczeka się poświęconej mu konferencji naukowej i towarzyszącej jej wystawy. Wszystko to w ramach projektu pt. Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu, koordynowanego przez Beatę Kwiatkowską-Kopkę.

Organizatorem jest Zamek Królewski na Wawelu. Projekt współfinansują Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Norweski Mechanizm Finansowy i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) zbadają mikroklimat jaskini oraz jej stan techniczny.

Najważniejsze wydarzenia rozegrają się na przełomie września i października 2015 r. Wtedy otwarta zostanie wystawa Dwa oblicza smoka oraz odbędzie się konferencja naukowa. Wezmą w niej udział m.in. prof. Jacek Banaszkiewicz i prof. Władysław Duczko. Projekt ma charakter interdyscyplinarny i zaproszeni badacze będą analizować wawelską legendę pod kątem historycznym, archeologicznym, ikonograficznym i kulturoznawczym. Dalszym owocem ich współpracy będzie przygotowanie opracowania programu konserwatorskiego dla Smoczej Jamy.

Szczególnie interesująca dla szerszego grona odbiorców powinna okazać się wystawa prezentująca legendę o Smoku Wawelskim na szerokim tle europejskim. Tłem porównawczym będą smocze mity z różnych krajów. Wśród eksponatów znajdą się zabytki archeologiczne, grafiki, malarstwo oraz rzemiosło artystyczne. Wystawa zobrazuje genezę legendy o smoku na przykładzie świadectw archeologicznych i przekazów literackich z krajów słowiańskich i skandynawskich. Znajdą się tam również zabytki z wieków XIX i XX inspirowane postacią Smoka Wawelskiego.

Smocza Jama to rezerwat przyrodniczo-archeologiczny w zachodniej części Wzgórza Wawelskiego. Częściowo udostępniona dla zwiedzających jest ważną atrakcją turystyczna regionu. – Na przełomie lat 60. i 70. zamontowano tu około 1,5 tys. kotwi stalowych i niemal od 40 lat komora ta jest użytkowana, ale widać oznaki, że górotwór jednak pracuje. Przyszedł czas na weryfikację stanu technicznego jaskini i jej zabezpieczeń – mówił podczas wtorkowej konferencji dr hab. Tadeusz Mikoś z AGH.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*