Na razie nie poznamy genów Piastów pochowanych w Płocku

kaplicaNa przełomie roku w płockiej katedrze ma ruszyć remont tzw. Kaplicy Królewskiej. Odnowione zostaną ściany, freski, posadzki i sarkofag królewski. Naukowcy chcą wykorzystać okazję i zbadać profil genetyczny pochowanych w niej przedstawicieli dynastii piastowskiej.

Prace remontowe być może uda się zakończyć na jubileusz 940-lecia diecezji płockiej, wypadający w przyszłym roku. Bp Piotr Libera jest jednak na razie przeciwny naruszaniu pochówków. O sprawie napisał dziennik Rzeczpospolita.

Naukowcy zainteresowani początkami Piastów chcą wykorzystać prace konserwatorskie do ustaleniu profilu genetycznego Piastów. Kaplicę Królewską uznaje się bowiem za największą nekropolię Piastów – mają w niej spoczywać m.in. książę Władysław Herman oraz król Bolesław Krzywousty. Przy tej okazji chcieliby zweryfikować stawiane od kilku lat tezy, jakoby Mieszko I był wikingiem. W tym celu potrzebne jest pobranie z kości materiału genetycznego.

Bp Piotr Libera, ordynariusz płocki, nie jest zwolennikiem naruszania grobów. W sprawie udzielenia zgody na badania konsultował się m.in. z płocką delegaturą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i mediewistą prof. Henrykiem Samsonowiczem.

– Z uwagi na trwający od kilku miesięcy remont wieży północnej katedry i planowany gruntowny remont Kaplicy Królewskiej nie wyrażono zgody na badania – tłumaczy dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik diecezji płockiej. Zastrzegła jednak, że biskup „nie wyklucza w przyszłości wyrażenia swojej zgody” na podjęcie badań.

Autor tekstu: Rzeczpospolita, Grzegorz Antosik

Podziel się

 • Facebook
 • Twitter
 • Email
 • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

3 Komentarze

 1. Adrian
  Opublikowano 7 listopada 2015 o 08:01 | Link

  Szkoda, ostatnio mówili w Teleexpresie, że badania jednak będą. No cóż, miejmy nadzieję, że biskup zmieni swoją decyzję.

  • Grzegorz Antosik
   Opublikowano 7 listopada 2015 o 10:50 | Link

   W Płocku badania może będą w późniejszym czasie – biskup tego nie wyklucza. Nie przeszkadza to też prowadzić innych badań w ramach tego projektu.

 2. gabi
  Opublikowano 8 listopada 2015 o 22:13 | Link

  W sumie to jednak szkoda, że wystarczy czyjeś veto by prawda znów została ukryta.
  Bo wysłuchiwanie „gadających głów” w telewizji, że Mieszko był wikingiem, a Piastowie wzbogacili się na niewolnikach (widać czytają uważnie Mediewalia. pl), jako fakty dowiedzione, to naprawdę staje się żenujące.
  A Kościół nie dopuści do jakichkolwiek kontrowersji przed rocznicowymi obchodami chrztu więc na badania Piastów poczekamy. Jednak stanie to się z wielką szkoda dla nauki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*