Muzeum templariuszy powstaje w Chwarszczanach

Knight_TemplarW tę sobotę w Chwarszczanach rozpoczyna się Konwent Zakonów Rycerskich. A w przyszłym roku odwiedzając tę miejscowość będzie można również zwiedzić jedyne w Polsce muzeum poświęcone templariuszom.

Templariusze mieli tutaj swoją siedzibę i zbudowali w XIII w. kaplicę. Przetrwała do dzisiaj. W muzeum zobaczymy machiny oblężnicze zrekonstruowane w naturalnych rozmiarach oraz uzbrojenie i wyposażenie rycerzy.

Nie mniejszą atrakcją będą odnalezione tutaj elementy architektury, naczynia używane przez zakonników, monety oraz choćby rylec do pisania na woskowych tabliczkach.

Historię templariuszy w regionie Chwarszczan przybliżą tablice multimedialne oraz fotografie z opisami. Wystawa obejmie również informacje o zakonach joannitów i krzyżaków, gdyż oni objęli kaplicę po templariuszach.

Obecnie w siedzibie zakonników trwają prace konserwatorskie. Ich przedmiotem są gotyckie polichromie ścienne z XV w. przedstawiające świętych. Powstały zapewne już w czasach joannitów i objęły prawie całe wnętrze świątyni.

Kaplica w Chwarszczanach powstała w połowie XIII w. jako granitowa świątynia romańska. Około 1280 r. rozbudowano ją do formy ceglanej świątyni gotyckiej z fragmentem romańskiej fasady. Zakon templariuszy został zlikwidowany w 1312 r. Ich majątek, w tym kaplicę w Chwarszczanach, przejęli joannici. W XV w. przez krótki okres była to własność zakonu krzyżackiego.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Rekonstrukcje, Wydarzenia i otagowano jako , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*