Monumenta Vaticana – źródła papieskie do dziejów Polski

monumientaDr hab. Marek Daniel Kowalski z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk otrzymał grant na opracowanie i wydanie Monumenta Vaticana res gestas Polonicas illustrantia – edycja źródeł proweniencji papieskiej do dziejów Polski w późnym średniowieczu (od 1394 roku). Pieniądze zostały przyznane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki w latach 2011-2012.

Monumenta Vaticana będą wydawnictwem źródłowym tekstów w języku łacińskim. Znajdą się tam wszystkie polonika proweniencji papieskiej z lat 1378-1503. Kolejne tomy będą odpowiadać kolejnym pontyfikatom. W pierwszym prawdopodobnie zamieszczone zostaną przekłady dwóch lub trzech bulli papieskich o najczęściej spotykanym typie formularza. Tomy będą publikowane przez Instytut Historii PAN.

- Będą to źródła papieskie (tzn. wytworzone przez różne urzędy papieskie) – jak pisze Marek Daniel Kowalski – wszystkich kategorii, a więc dokumenty papieskie, czyli produkty kancelarii papieskiej (supliki, bulle, brevia) ale także źródła o charakterze finansowym, pochodzące z Kamery Apostolskiej lub wytworzone przez papieskich urzędników działających w Polsce (kolektorów, legatów), oraz wszelkie zapiski pochodzące ze wszystkich urzędów papieskich (np. z akt Penitencjarii Apostolskiej, konsystorza kardynalskiego i in.). Do tego dojdą też źródła proweniencji papieskiej pochodzące z archiwów odbiorców, a więc przede wszystkim bulle (ale nie tylko one) z archiwów polskich.

Źródła będą się odnosić do Polski, czyli dwóch polskich prowincji kościelnych (wraz z diecezjami wrocławską i lubuską). Trafią tam także dokumenty dotyczące diecezji chełmińskiej i warmińskiej, które w XV w. znalazły się w granicach Królestwa.

Teksty zostaną opublikowane w całości. Ewentualnie mogą to być obszerne ekscerpta, jeśli tekst był spisany według ścisłego formularza (tak jest w przypadku bulli papieskich).

- Podane zasady odróżniają przygotowywaną edycję od dotychczasowych polskich wydawnictw – przedstawia dalej Kowlaski – przede wszystkim od Bullarium Poloniae, które publikuje tylko regesty i to tylko dokumentów (suplik i bulli) niezależnie od bardzo niskiej jakości Bullarium. Oryginalna będzie też metoda uporządkowania materiału źródłowego, gdyż pod jednym numerem zostaną zebrane różne dokumenty i zapiski dotyczące jednej sprawy (np. nadania beneficjum), nawet jeśli powstały one w dłuższym okresie.

Praca rozłożona zostanie na kilka lat i wypełni lukę w opracowaniach dokumentów papieskich dotyczących Polski.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Książki, Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*