Kursy o średniowieczu w ramach Uniwersytetu Otwartego UW

Clipboard01Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego opublikował nową ofertę edukacyjną. Rekrutacja na kursy w trymestrze 1/2013/2014 (70) rozpocznie się we wtorek, 6 sierpnia, około godziny 9:00. Rejestracja będzie możliwa tylko dla osób, które posiadają Konto Słuchacza w Elektronicznym Systemie Obsługi Słuchaczy. Misją Uniwersytetu Otwartego UW jest dostarczenie najwyższej jakości usług edukacyjnych przeznaczonych dla osób dorosłych, niezależnie od ich wykształcenia, statusu społecznego czy poglądów społeczno-politycznych.

W ofercie edukacyjnej znalazło się wiele nowości, w tym kursy związane ze średniowieczem dające niepowtarzalną okazję zdobycia certyfikatu z wiedzy o husytyźmie, Joannie d’Arc, paleografii łacińskiej, średniowiecznych migracjach, ekspansjach i podróżach, czy królowych polskich.

Dr Jakub Wysmułek z Wydziału Historycznego poprowadzi kurs Migracje, ekspansje i wielkie podróże w średniowieczu. Za cel stawia sobie naświetlenie roli, jaką te procesy odegrały w historii Europy. Słuchacze zapoznają się z wielkimi podróżnikami i zdobywcami, dowiedzą się jakie przemiany kulturalne, społeczne i gospodarcze były następstwem ich czynów. Przy tym nie będzie to „polsko-centryczny” obraz przemian a szeroka europejska perspektywa. Wysmułek poprowadzi również kurs Pożar u sąsiadów – narodziny herezji husyckiej w Królestwie Czeskim. W jego ramach przedstawi nie tylko historię rewolucji husyckiej w Czechach, ale również spróbuje wyjaśnić jej fenomen na tle religijności ludzi średniowiecza.

Joanna d’Arc: między historią a legendą to z kolei kurs prowadzony przez mgr Agatę Marzęcką. Podzielony jest on na dwie części. Pierwsza część poświęcona jest roli Joanny d’Arc w przebiegu wojny stuletniej. Druga część natomiast zaprezentuje wizerunek Dziewicy Orleańskiej i jego przemiany, które ostatecznie doprowadziły do mitologizacji postaci i zatarcia prawdy historycznej.

Dla wielu gratką może się okazać kurs „Jak czytać rękopis średniowieczny?” – paleografia łacińska i podstawy łaciny średniowiecznej prowadzony przez mgr Marcina Bogusza. Będzie to okazja dla osób, które nie są historykami a chciałyby mieć podstawy wiedzy o łacińskich manuskryptach. Mgr Bogusz zaznajomi słuchaczy z z metodami pracy średniowiecznego pisarza, ewolucją pisma między VIII a XV wiekiem, warsztatem historyka średniowiecza. Przedstawione zostaną elementy zdobnictwa, sfragistyki, dyplomatyki, epigrafiki. Ten sam historyk w ramach innego kursu, to jest Kultura i sztuka Europy średniowiecznej, spróbuje wykazać, że „wieki mroczne” nie były tylko okresem rozlweu krwi, ale również rozkwitu wyrafinowanej i oryginalnej kultury i sztuki. Zajęcia będą miały charakter konwersatorium, podczas którego prezentacje multimedialne tekstów źródłowych i materiału ikonograficznego staną się punktem wyjścia do dyskusji.

W nadchodzącym trymestrze ponownie pojawi się kurs Królowe Polski prowadzony przez mgr Zbigniewa Chmiela. Przedstawienie epoki średniowiecza będzie nie jedynym, ale na pewno bardzo istotnym elementem kursów Historia Żydów w Polsce (do końca XVIII wieku) dr Anny Michałowskiej-Mycielskiej oraz Trzy perły Włoch: Rzym, Florencja i Wenecja – cz. I. Florencja i Rzym mgr Samuela Marotty.

Wszystkie kursy rozpoczynają się pod koniec września lub na początku października i trwają 30 godzin. Cena każdego z nich wynosi 200 zł. Kończą się egzaminem, który jednak nie jest obowiązkowy i kosztuje dodatkowo 180 zł. Wszystkich wymienionych kursów należy szukać na stronie UOUW w zakładce Kultura & Sztuka.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*