Kult maryjny w Gdańsku

plakat_wwwOd wczoraj Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wystawę Archeologiczne świadectwa kultu maryjnego w średniowiecznym Gdańsku. Do zobaczenia jest ponad 200 zabytków, m.in. unikatowa kolekcja pamiątek pielgrzymich z największych sanktuariów maryjnych.

Przedmioty wykopane zostały przez archeologów w centrum miasta w ciągu ostatnich 20 lat. Najstarsze pochodzą z XIV, a najwięcej z XV i początku XVI wieku.

Gdańszczanie wyprawiali się do sanktuariów maryjnych w całej Europie. Przywozili ze sobą ampułki z wodą z cudownych źródełek, biżuterię z elementami maryjnymi, dzwonki a nawet talerze z wizerunkiem Maryi. Już wtedy przyszywano sobie do ubrania plakietki pielgrzymkowe.

Kult maryjny pojawił się w Gdańsku w połowie XII w., kiedy wybudowano kościół grodowy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Z tego czasu nie zachowały się jednak żadne zabytki. W następnych wiekach kult rozwijał się dzięki działalności Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu. Schyłek nastąpił na początku XVI w. wraz z pojawieniem się reformacji.

kmwsg004

Fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wystawę można oglądać w budynku przy ul. Mariackiej 25/26. Potrwa do końca 2013 roku.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*