Kronika Galla Anonima na liście UNESCO

unesco2_minNa Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata” trafiło 11 zabytków, w tym 5 pochodzących z okresu średniowiecza. Są to Kronika Galla Anonima, Złoty kodeks gnieźnieński z XI w., Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r., Banderia Prutenorum autorstwa Jana Długosza z 1448 r. oraz Kazania świętokrzyskie z II połowy XIII w.

Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na listę odbyła się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W ceremonii udział wzięli m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, sekretarz generalny Polskiego Komitetu do spraw UNESCO Sławomir Ratajski oraz szef archiwów państwowych Władysław Stępniak. Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent Bronisław Komorowski.

Oprócz wymienionych 5 dokumentów średniowiecznych, na liście umieszczono również Konstytucję 3 maja 1791 r., opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r., Białoruski Tristan z XVI-XVII w. – rękopiśmienny kodeks z białoruską wersją legendy o Tristanie i Izoldzie, autograf „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 17 stycznia 1917 r.

Program „Pamięć Świata” powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie i konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego oraz podejmowanie działań na rzecz jego popularyzacji i szerokiego udostępniania.

W sobotę i niedzielę w Pałacu Prezydenckim można oglądać wystawę Pamięć Polski. Znalazły się na niej faksymilia dokumentów wpisanych na listę.

Autor tekstu: GA

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*