Kaplica Dobrawy na 1050. rocznicę Chrztu Polski

palatiumProf. Hanna Kóčka-Krenz chce odkopać i udostępnić zwiedzającym w przyszłym roku kaplicę Dobrawy. Wszystko w związku z nadchodzącymi obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W czwartek 18 czerwca w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci na Ostrowie Tumskim odbyło się posiedzenie Komisji Kultury i Nauki w sprawie obchodów.

– My zrobiliśmy wszystko, by kaplicę pokazać. Pozostaje kwestia odkopania, to nie wymaga długiego czasu. Gdy zaczynaliśmy prace archeologiczne, ostrzegano nas, że kościół się zawali. Przeprowadziliśmy szesnaście prac archeologicznych, nie powstała ani jedna rysa. Gdyby takie odkrycie było w Krakowie, to już dawno zostałoby pokazane zwiedzającym. To właśnie tu znajduje się pierwszy obiekt sakralny i kolebka państwowości – mówiła na posiedzeniu prof. Hanna Kóčka-Krenz, archeolog i dziekan Wydziału Historycznego UAM.

Kaplica Dobrawy w chwili obecnej znajduje się prawie 2 metry pod ziemią. Zabezpieczenie statyki kościoła Najświętszej Maryi Panny wymaga jeszcze konsultacji z ekspertami. Jednak prof. Kóčka-Krenz zapewniała radnych, że zabytek jest odpowiednio zabezpieczony.

Władze miasta Poznania podchodzą do tego pomysłu na razie sceptycznie. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zapewniał, że miejsce zostanie wyeksponowane, ale jeszcze nie w roku 2016. Zastanawia się również nad formą ekspozycji – wybudowaniem przeszklenia nad wykopem czy odpowiednim oznaczeniem w murach. Radni wystosowali już wniosek do prezydenta Poznania o udostępnienie kaplicy Dobrawy zwiedzającym.

Kaplica Dobrawy to najstarszy dotąd odkryty obiekt sakralny z czasów piastowskich. Zbudowano ją w związku z zaślubinami Mieszka I z księżniczką czeską Dobrawą. Była to kaplica pałacowa, przeznaczona dla księcia i jego dworu. Została odkryta pod kościołem NMP na Ostrowie Tumskim przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz.

List intencyjny w sprawie organizacji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski podpisano w 2013 r. W organizację zaangażowani są m.in. Urząd Miasta Poznania, Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obchody zaplanowane są na 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się Zgromadzenie Narodowe. W Muzeum Narodowym zaplanowano wystawę Lux in oriente – lux ex oriente. W Bramie Poznania odbędzie się widowisko multimedialne 966 a w Teatrze Polskim – spektakl 966. A w Galerii Miejskiej Arsenał wystawa pt. Nieochrzczeni? Gdyby Chrzest Polski się nie odbył.

Autor tekstu: Grzegorz Antosik

Podziel się

  • Facebook
  • Twitter
  • Email
  • Google Plus
Ten wpis umieszczono w kategorii Wydarzenia i otagowano jako , , , , , , , , . Dodaj link do ulubionych. Dodaj komentarz lub zostaw trackback: Trackback URL.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany i nie będzie rozpowszechniany.

Możesz używać następujących tagów i znaczników HTML <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*